Kendilik nesnesi ihtiyaçları ile romantik ilişkibağımlılığı arasındaki ilişkide bağlanma kaygısının aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of attachment anxiety in the relationship between self-object needs and romantic relationship dependence
- Tez No: 1001164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı karşılanmamış kendilik nesnesi ihtiyaçları ile romantik ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide bağlanma kaygısının aracı rolünü incelemektir. Çalışma benlik psikolojisi ve bağlanma kuramı çerçevesinde ele alınmış, erken dönem ilişkisel deneyimlerin yetişkin romantik ilişkilerdeki bağımlılık örüntüleriyle nasıl bağlantılandığını açıklamayı amaçlamıştır. Araştırma kesitsel ve nicel bir tasarımla yürütülmüştür. Veriler 18 ile 30 yaş aralığındaki bireylerden çevrim içi yöntemle toplanmıştır. Katılımcıların kendiliknesnesi ihtiyaçları romantik ilişki bağımlılığı düzeyleri ve bağlanma kaygıları öz bildirim ölçekleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler korelasyon regresyon ve aracı değişken analizleri ile incelenmiştir. Bulgular karşılanmamış kendiliknesnesi ihtiyaçları ile romantik ilişki bağımlılığı arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde kendilik nesnesi ihtiyaçlarının karşılanmamışlık düzeyi arttıkça bağlanma kaygısının da arttığı belirlenmiştir. Bağlanma kaygısı ile romantik ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkinin de anlamlı olduğu görülmüştür. Aracı değişken analizleri bağlanma kaygısının karşılanmamış kendiliknesnesi ihtiyaçları ile romantik ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları romantik ilişki bağımlılığının güncel ilişki dinamikleriyle olduğu gibi daha erken gelişimsel süreçlerle de bağlantılı olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular klinik değerlendirme ve psikoterapi süreçlerinde bağlanma kaygısı ve kendilik nesnesi ihtiyaçlarının birlikte ele alınmasının önemini ortaya koymuştur. Bu çerçevede çalışma kuramsal literatüre ve de klinik uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of attachment anxiety in the relationship between unmet self-object needs and romantic relationship dependency. The study was approached within the framework of self-psychology and attachment theory, aiming to explain how early relational experiences are linked to dependency patterns in adult romantic relationships. The research was conducted using a cross-sectional and quantitative design. Data were collectedonline from individuals aged 18 to 30 years. Participants' self-object needs, levels of romantic relationship dependency, and attachment anxiety were assessed using self-report scales. The obtained data were analyzed using correlation, regression, and mediating variable analyses. The findings revealed significant and positive relationships between unmet self-object needs and romantic relationship dependency. Similarly, it was determined that attachment anxiety increased as the level of unmet self-object needs increased. The relationship between attachment anxiety and romantic relationship dependency was also found to be significant. Mediating variable analyses revealed that attachment anxiety played a partial mediating role in the relationship between unmet self-object needs and romantic relationship dependency. The research results indicate that romantic relationship dependency should be addressed in relation to both current relationship dynamics and earlier developmental processes. The findings highlight the importance of addressing attachment anxiety and self-object needs together in clinical assessment and psychotherapy processes. In this context, the study aims to contribute to both theoretical literature and clinical practice.