Eskişehir ilindeki tektırnaklılarda (at, eşek, katır) Equine Influenza Virus (EIV) enfeksiyonunun seroprevalansının araştırılması
Investigation of the seroprevalence of Equine Influenza Virus (EIV) infection in equids (horse, donkey, mule) in Eskişehir province
  1. Tez No: 1001165
  2. Yazar: SEDAT MENGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SOYDAL ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Eskişehir ilindeki at, eşek ve katır popülasyonlarında equine influenza virus (EIV) enfeksiyonunun seroprevalansı araştırıldı. Eskişehir ilinin 10 ilçesinden aşı geçmişi olmayan tektırnaklılardan (at, eşek, katır) örneklenen 459 adet kan serumunda indirekt ELISA tekniği kullanılarak virus-spesifik antikor varlığı araştırıldı. Serum örneklerinin %18,5'inde Influenza A virusuna karşı spesifik antikor varlığı saptandı. Örneklemenin yapıldığı 10 ilçeden 9'unda seropozitiflik belirlendi. Seropozitif hayvan belirlenen ilçelerde seroprevalans oranları 0,8-%87,7 arasındaydı. Bu ilçeler arasında en düşük Tepebaşı ilçesi iken, Çifteler ve Beylikova ilçeleri en yüksek seropozitifliğe sahip ilçeleridir. Türlere göre seropozitiflik oranlarının yüksekten düşüğe sırasıyla eşek, katır ve atlarda %33,3; %2,5 ve %0,59 olduğu belirlendi. Cinsiyete göre ise 28 dişi (%18,3) ve 57 erkek hayvanda (%18,6) antikor varlığı tespit edildi. Ülkemizde enfeksiyonun mevcut durumunu ortaya koyabilmek amacıyla, farklı coğrafi bölgelerdeki tektırnaklı popülasyonlarını kapsayan surveyans çalışmalarının planlanması ve kontrol stratejileri belirlenirken atlarla birlikte eşek ve katırların da dikkate alınması gerekmektedir. Bu kapsamda elde edilecek veriler, daha geniş ölçekli epidemiyolojik değerlendirmelerin yapılmasına olanak sağlayarak enfeksiyonun yayılım dinamiklerinin daha sağlıklı biçimde anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated the seroprevalence of equine influenza virus (EIV) infection in horse, donkey, and mule populations in the province of Eskisehir. The presence of virus-specific antibodies was examined using the indirect enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique on 459 blood serum samples collected from unvaccinated ungulates (horses, donkeys, and mules) in 10 districts of the province. Influenza A virus-specific antibodies were detected in 18.5% of the samples. Seropositivity was determined in nine of the ten districts where sampling was performed. The seroprevalence rates in the districts where seropositive animals were identified ranged from 0.8% to 87.7%. Tepebası had the lowest rate, and Cifteler and Beylikova had the highest. Seropositivity rates by species were 0.59%, 33.3%, and 2.5% in horses, donkeys, and mules, respectively. By gender, antibodies were detected in 28 females (18.3%) and 57 males (18.6%). In order to reveal the current status of the infection in our country, surveillance studies covering equid populations in different geographical regions should be planned and control strategies should be determined, taking donkeys and mules, along with horses, into account. Data obtained from these studies will enable larger-scale epidemiological assessments, contributing to a better understanding of how the infection spreads.