Kafkas petrolleri, Türk Boğazları ve çevresel tehdit
Caucasus (Caspian) oil, Turkish Straits and environmental threat
  1. Tez No: 100117
  2. Yazar: DENİZ KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
ÖZET Soğuk savaşın bitmesini takip eden yıllarda Hazar havzası yoğun enerji yatırımlarının odağı haline gelmiştir. Önceden bu bölgeyi etkisi altında tutan SSCB'nin yıkılması ile bölgedeki yeni bağımsızlıklarını kazanan devletler, egemen alanlarında bulunan petrol yataklarını daha ileri teknoloji ve güçlü Batı sermayesi ile işletilmesi yolunda irade ortaya koymuşlardır. Bu doğal kaynakların araştırılması sonucu, yaklaşık bir asırdır işletilmekte olan Hazar bölgesinde hala zengin hidrokarbon yataklarının var olduğunu ve işletilmesinin de karlı olabileceğinin anlaşılabilmesini sağlamıştır. Bu gelişmeler ışığında çalışmanın hedefi, Kafkas ve Hazar havzası petrollerinin Batı pazarlarına ulaştırılması tartışmalarında temel noktaların belirlenmesi, bunlara bağlı olarak Türkiye'nin çevre denizleri Boğazları ve kıyılarının, petrolün denizden taşınmasının bir sonucu olarak, karşılaşacağı kirlenme tehlikelerinin ortaya konulmasıdır. Hazar'dan elde edilecek çok büyük hacimdeki petrolün, dış pazarlara taşınması seçeneklerinde birbirlerine nazaran üstün ve sakıncalı yönler bulunmaktadır. Temel iki seçenek petrolün deniz yoluyla daha karlı taşınabilmesi veya çevreye duyarlı olan boru hatları ile en uzak karasal noktaya eriştirilerek oradan daha ileriye taşınmasıdır. Çalışmada, bu seçenekler arasındaki tercihlerin hangi değişkenlere bağlı olarak oluşturulabildiği ele alınmakta ve bunların politik ve ekonomik sonuçları tartışılmaktadır. Bu arada, ağır bir çevre kirletici olan petrolün Hazar havzası derinliklerinden yeryüzüne çıkartılmasından sonra, Karadeniz'den dış pazarlara denizden tankerlerle taşınmasında Türk Boğazları ile Marmara Denizinde hangi teknik ve yasal güçlüklerin oluşacağı araştırılmaktadır. Boğazlar yoluyla petrolün tankerlerle taşınması, nüfusumuzun beşte birlik kesiminin yaşamakta olduğu İstanbul ve Marmara havzasının çevresel ve fiziki güvenliğini yakından ilgilendirmektedir. Ortaya çıkacak endişelerin, sahildarın en önemli varlığı olan vatandaşlarının güvenliği ve iyi bir çevrede yaşama hakkı korunurken nasıl giderilebileceği tartışılmakta ve öneriler getirilmektedir. Ayrıca, Marmara Denizi'ne yönelik kirlenme tehdidinin etkilerinin azaltılmasında, Karadeniz ve Akdeniz'de B.M./UNEP önderliğinde 317yürütülmekte olan çevre koruma amaçlı Eylem Planlarının bir örnek teşkil edip etmeyeceği de araştırmada incelenmektedir. 318
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the wake of the cold war, the Caspian basin has become a center of energy enterprises. The collapse of the former Soviet Union, which had influenced the region for long, has led the newly independent states to demonstrate the will of exploring hydrocarbon resources in their territories by using both, the advanced technology and greater financial capability which were made available by Western sources. Early explorations of the Caspian seabed have indicated that, having been exploited for more than one century, the residual hydrocarbon capacity were still rich and the exploitation might further be cost beneficial. In the light of these developments, the aim of this thesis to examine basic elements of that new endeavor, with a view to find out the implications on regional relations, as well as the environmental impact of the high volume oil transportation from the Caspian resources. The options for transferring the high volume oil output from the Caspian basin offer different advantages and disadvantages. Transport of oil by tankers, which is profitable, and by pipelines, which is environmentally safe, up to the outer rich of the Continent are two basic options. In this research, parameters affecting decision making in these two options are addressed with a view to understand their economic and political implications. In the mean time, while petrol tankers are in transit, the affect of highly pollutant crude oil to the flora and fauna of Turkish Straits are examined and technical, as well as legal difficulties the ships in the Straits would encountered are overviewed. Since the issue is very relevant to the security and well being of the one fifth of Turkish people, who are residing on the coast of straits and Marmara basin, the way out and possible remedies are sought to overcome the addressed difficulties. This also include an option of a national Regional Seas Programme to be adopted for the Marmara Sea, which could be somewhat similar to the one being implemented for the Mediterranean Sea under the auspices of UN/UNEP. 319