AT Rekabet Hukuku kurallarının bankacılık sektöründe uygulanması
Application of EC Competition Rules in the banking sector
- Tez No: 100118
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının konusu rekabet hukuku kurallarının bankacılık alanında AT ve üye devlet Fransa' daki uygulamalarının tespiti ile Türk bankacılık sektöründe uygulama imkanlarının incelenmesidir. Serbest piyasa düzeninde ekonominin anayasası sayılan rekabet hukuku düzenlemelerinin, bankacılık sektöründe uygulanması ve uygulamanın etkilerinin tespiti tezin asıl amacını oluşturmaktadır. Rekabet hukuku kurallarının serbest piyasa düzenindeki gerekliliği ve bankacılık sektörünün rekabetçi yapısının korunması hususu, bankacılık sektöründe rekabet kurallarının uygulamalarının incelenmesini ve aralarındaki bağın açıklığa kavuşturulmasını gerektirmektedir. AT rekabet hukuku kurallarının bankacılık sektöründe uygulanmalarında; bankalar arasında faiz, ücret ve komisyon tutarlarının tespiti işlemlerinde uyumlu eylem, anlaşma ve teşebbüs birliği kararlarının bulunabileceği, bankaların üye olduğu teşebbüs birlikleri arasındaki anlaşmalarla da rekabet ihlalinin gerçekleştirilebileceği ve bu durumun cezalandırabileceği, bu uygulamaların Komisyona bildirilmesi ile rekabet ihlali karakterli olanların idari prosedür içerisinde yürürlükten kaldırıldığı, faydası görülen uygulamalara ise bireysel muafiyetler tanındığı görülmektedir. AT rekabet hukuku kurallarının her türlü düzenlemesinin bankacılık sektöründe uygulanmasının bulunduğu ve bu uygulamaların gelişiminin olabileceği görülmektedir. Fransız bankacılık sektöründe de devlet müdahalesi ve etkisinin ağırlığı görülmekte, bankacılık sektörünün rekabet kuralları karşısındaki durumunun incelenmesinde bu hususların saptanarak tartışmasının yapıldığı ve ülkemizde de bu tür bir çalışmanın Rekabet Kurumu tarafından yapılması gerektiği görülmektedir. Ülkemiz bankacılık sektöründe rekabet hukuku kurallarının tamamının uygulanması imkanı bulunduğu ve sektörün yapısal durumu nedeni ile de birlikte hakimiyet olgusunun tespiti ile bu hakim durumun ayrı ayrı kötüye kullanılmasının olabileceği belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The theme of the thesis is to determine the principles of competition practices in banking sectors in EC and France the member of EC and to research the possibility of the principles' practice in Turkish banking sector. The purpose of the thesis is to practise and to determine the effects of the practice on the regulations of competition laws, which is considered to be the constitution of economy in the process of the free market. The necessity of the principles of competition law in the process of free market and the point of keeping the competitive structure of banking sector requires to research the practices of competition laws and to clarify the relationship between them. In the practices of the principles of EC competition laws in banking sector; it is found out that in the procedures about determining the cost of interest, price and commission, concerted practice, agreements and the decisions of undertaking association is possible to occur between the banks. In addition it is found out that competition can be violated by the agreements between undertaking associations in which the banks are members and this incident may be punished. When these practices are reported to the Commission it is observed that the ones having the characteristics of competition violation are abolished in administrative procedures and individual exemptions are given to practices which are considered to be necessary. The arrangements of EC, the principles of competition laws exits in every kind in banking sector and it is possible to improve these practices. Also, in French banking system the effects of government interruption is observed. In observing the state of banking sector against competition laws these items were determined and discussed. In Turkey such a study should be carried out by Turkish Competition Authority. In banking sector in Turkey it is possible to practise all the principles of competition law. Because of the structural state of the sector by determining the fact of collective dominant it is possible to abuse the collective dominant.