Kırgızistan ve Birleşmiş Milletler örgütü
Kyrgyzstan and United Nations organization
- Tez No: 100120
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKÇEN ALPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Kırgızistan'ın BM ile münasebetlerini ömek olarak incelemek suretiyle, ülkenin kalkınması ve güvenlik ihtiyaçları gereğince oluşan milli menfaatler doğrultusunda uluslararası alanda yapılan çalışmalar açısından Kırgız Cumhuriyeti'nin dış politika faaliyetlerinin etkinliği ve gelişimi konularında belirli bir yargının sağlanmasına yöneliktir. Böylece, Kırgızistan'ın değişik alanlardaki gelişim düzeyini göz önüne alınmasıyla Kırgız Cumhuriyeti'nin, BM nezdinde ve bu kuruluşun işbirliğinde yürüttüğü çalışmaları inceleyerek sonuç ve yararlan belirlemeye çalışılmaktadır. Bu ilişkiler sayesinde elde edilen sonuç ve yararlar, Kırgızistan'ın iç kalkınma ve gelişmesi, ülkede liberal ve demokratik yapının oluşturulması yanında Kırgız Cumhuriyeti'nin uluslararası toplumla bütünleşmesi bakımlarından değerlendirilmektedir. Birinci bölümde, Kırgızistan'ın yeni bir devleti ve Kırgız Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Örgütü'nde üyeliği konulan ele alınmaktadır. Bölümün ilk altbaşlığı altında, Kırgızistan'ın bugünkü durumunun oluşmasına etkiler sağlayan tarihsel gelişme ve bağımsızlığını kazanma süreci incelenerek, Kırgız Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda dış politikasının ana ilkeleri ve öncelik yönlerini belirlemeye çalışılmaktadır. İkinci altbaşlıkta, Kırgız Cumhuriyeti'nin BM'in üyeliğini kazanması süreci, bu örgüt organlarında temsili ve BM Örgütü karşısındaki temel yükümlülük niteliğim taşıyan üyelik katkı payını yerine getirmesi konulan yer almaktadır. İkinci bölümde, Kırgızistan'ın Birleşmiş Milletler Örgütü ile ilişkileri ele alınmaktadır. İlk altbaşlıkta, Kırgız Cumhuriyeti'nin BM nezdinde girişilen uluslararası banşı koruma ve güvenlik konulanyla ilgili faaliyetleri, Kırgızistan'ın sosyo-ekonomik alanlarda ve örgütün reformasyonu konusunda izlenen politikalan incelenmektedir. İkinci altbaşlıkta, Kırgız Cumhuriyeti'nin, Kırgızistan'da liberal ve demokratik yapının oluşturulması ve ülkede yaşayan insanların haklarım koruması konularında uluslararası kuruluşlarla ilişkileri yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Kırgız Cumhuriyeti'nin BM'e bağlı kurumlanyla işbirliği ilişkileri ele alınmaktadır. Kırgızistan' m bu kuruluşlarla sürdürülen münasebetlerinin gelişimi, ve ülkenin sosyal sektörlerinde ve ekonomik alanında yapılan somut çalışmalar incelenerek, bu işbirliği faaliyetlerinin etkinliği ve önemini belirlemeye çalışılmaktadır. 147
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this work is, by searching the relations between Kyrgyzstan and the United Nations, try to get some opinion on the implementation of Kyrgyz foreign policy basing on the national interests of social and economic development and national security. In this way, taking into consideration the level of Kyrgyzstan development in different fields, and searching the Kyrgyz activities in the United Nations' works and in the cooperation with this organization, the results and profits of the relations are tried to be determined. The results and profits providing by the relations are evaluated in care of promotion social and economic development of the country, building democratic fundamentals of the state and Kyrgyzstan's integration in the world community. 'Chapter One' explains Kyrgyzstan as a new independent state and the membership of Kyrgyz Republic in the United Nations. In the first paragraf, having looked on historical events, that affected the modern situation of Kyrgyzstan, the main principles and priorities of Kyrgyz foreign policy is tried to be determined. In the second paragraf, there are the seachings of Kyrgyzstan's participation in the UN organs and the implementation one of the main obligations to the Organization - member's contribution to UN budget. 'Chapter Two', while searching the relations between Kyrgyz Republic and the United Nations, contains topics about peacekeeping operations, international and regional security, policies on social and economic cooperations, reformation of the UN and protection of human rights. 'Chapter Three' explains the relations between Kyrgyz Republic and the UN subsidiary organs and specialized organizations. In this part, having searched the development of cooperative works between Kyrgyzstan and the organizations in the social and economic fields of the country, the effectiveness and importance of the relations is tried to be determined. 148