Eskişehir'de kırâat icâzet merasimleri
Qiraah ijazatnamah ceromonies in Eskişehir
  1. Tez No: 1001210
  2. Yazar: BERKAN ÇIRPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İcâzetnâmeler, Osmanlı'dan günümüze bir merasim icrâsıyla takdim edilegelmiştir. Konuyla alakalı ulaşabildiğimiz ilk belge 1318/1902 yılına ait bir icâzet merasimine davet mektubudur. Cumhuriyet döneminde ilk resmi kırâat icâzet merasimi 1975 yılında, Eskişehir'de ise 1995 yılında icrâ edilmiştir. Söz konusu yıldan günümüze (2026) kadar ilki 1995, sonuncusu 2021 yılında olmak üzere Eskişehir'de toplam sekiz kırâat icâzet merasimi düzenlenmiştir. Bu merasimlerde, kırâat ilmi tedrisini başarı ile tamamlayan toplamda 78 kişiye icâzetnâmeleri takdim edilmiştir. Eskişehir'de kırâat ilminin teşekkülü ve sürekliliği Mehmet Sarıcaoğlu ve talebesi Yaşar Tekeli tarafından sağlanmış, icâzet silsilesi de bu kanalla devam etmiştir. Eskişehir'deki kırâat icâzet merasimleri üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, icâzet merasimlerinin öncesinde yapılan hazırlıklar detaylandırılmıştır. İkinci bölümde, merasim anına odaklanılarak, merasimlerin her bir aşaması etraflıca gözlemlenip başlıklandırılmıştır. Üçüncü bölümde, icâzet merasiminin tamamlanmasının ardından, yapılan uygulamalar ele alınmıştır. Çalışmamız neticesinde, Eskişehir örneği üzerinden kırâat icâzet merasimlerinin ilmî ve kültürel önemi ortaya konulmuş, aynı zamanda Eskişehir'de kırâat ilmi tedrisinin sürekliliği ile kırâat merasimlerinin geleneksel yönünün en iyi şekilde temsil edildiği tespit edilmiştir. Eskişehir'de yapılan icâzet merasimlerinin, resmî yolla kayıt altına alınmadığı, alınmışsa da korunamadığı görülmüştür. Bireysel arşivler de ya tahrip olmuş ya da bugüne kadar muhafaza edilememiştir. Tez yapılırken icâzet alan talebelerin hayatta olanlarının hepsiyle görüşülmüş, ellerindeki kayıt ve fotoğraflar toplanmıştır. Ayrıca merasimlere katılan misafir kâriler ve protokol üyelerinin de video kayıtlarından ve fotoğraflardan tespiti yapılarak kimlikleri belirlenmiş, merasimlerdeki rolleri vurgulanmıştır. Bu sebeple çalışmamızın kıymetli bir arşiv niteliği taşıyacağı söylenebilir. Bu çalışma sırasında belge ve görüntü temini hususlarında yaşanan zorlukların tekrar yaşanmaması adına ülkemizde gerçekleştirilen bütün icâzet merasimlerinin ilgili kurumlar tarafından kayıt altına alınarak ilgililerin kolayca erişebileceği dijital bir platform kurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ijazah certificates have been presented through the performance of a ceremony from the Ottoman period to the present day. The first document related to this subject that we have been able to access is an invitation letter to an ijazah ceremony dated to the year 1902. Considering the tradition, it is evident that qiraat ijazah certificates have likewise been granted through an organized ceremony. In the Republican period, the first official qiraat ijazah ceremony was held in 1975, while in Eskişehir it was held in 1995. From that year to the present day (2026), a total of eight qiraat ijazah ceremonies have been organized in Eskişehir. In these ceremonies, ijazah certificates were presented to a total of 78 individuals who completed the instruction of the science of qiraat. The formation and continuity of the qiraat discipline in Eskişehir have been shaped through Mehmet Sarıcaoğlu and his student Yaşar Tekeli, and the ijazah lineage likewise continues through this channel. The qiraat ijazah ceremonies in Eskişehir have been examined in three sections. In the first section, the preparations carried out prior to the ijazah ceremonies are detailed. In the second section, focusing on the moment of the ceremony, each stage of the ceremonies is thoroughly observed and categorized under specific headings. In the third section, the practices carried out after the completion of the ijazah ceremony are addressed. As a result of this study, the scholarly and cultural importance of qiraat ijazah ceremonies has been revealed through the example of Eskişehir, and it has been determined that both the continuity of qiraat instruction in Eskişehir and the traditional aspect of qiraat ceremonies are represented in the best manner. It has been observed that the ijazah ceremonies held in Eskişehir were not officially recorded, or, if recorded, were not preserved. Individual archives were either damaged or could not be maintained until the present day. For this reason, it may be stated that this study possesses a valuable archival character. At the same time, it is recommended that all ijazah ceremonies carried out in Türkiye be recorded by the relevant institutions and that a digital platform be established through which these records can be easily accessed by interested parties.