Elektrikli araç kullanımı ve petrol talebi arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between electric vehicle use and oil demand: The case of Turkey
- Tez No: 1001216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MERVE EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Küresel enerji dönüşümünün hız kazanması ve sürdürülebilirlik hedeflerinin güçlenmesi, elektrikli araçları hem ulaşım sektöründe hem de makroekonomik dengelerde stratejik bir unsur haline getirmiştir. Elektrikli araç kullanımındaki artışın fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmasının petrol talebi, enerji ithalatı, cari işlemler dengesi, kamu gelirleri ve istihdam gibi makroekonomik göstergeler üzerinde etkili olması beklenmektedir. Bu çerçevede çalışma, Türkiye'de elektrikli araç kullanımının petrol talebi üzerindeki etkilerini bütüncül bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle elektrikli araçların küresel ve ulusal gelişimi, şarj altyapısı, politika ve teşvikler ile sürdürülebilirlik boyutu ele alınmış; sonrasında Türkiye'de petrol tüketimi ve fiyat oluşumu ve elektrikli araçların makroekonomik etkileri değerlendirilmiştir. Ampirik uygulamada ise 2011-2024 dönemi için yapısal kırılmaları dikkate alan zaman serisi yöntemleri kullanılarak elektrikli araç stoğu, petrol tüketimi, reel birleşik yakıt endeksi arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, elektrikli araç kullanımındaki artışın uzun dönemde petrol talebini anlamlı biçimde azalttığını göstermektedir. Türkiye'de bu dönüşüm enerji arz güvenliği, sürdürülebilirlik, yerli üretimle gelişen otomotiv endüstrisi ve yan sanayi, yüksek katma değerli istihdam artışı, enerji ithalatı, cari işlemler dengesi üzerinde olumlu bir potansiyel yaratmaktadır. Bununla birlikte petrol kaynaklı kamu gelirlerinde olası azalmaları telafi etmek için vergi mekanizmalarının yeniden yapılandırılması ve akaryakıt istasyonlarının elektrikli araç şarj altyapısına uyumlu biçimde dönüşümünün sağlanması gerektiği sonucuna da ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The acceleration of the global energy transition and the strengthening of sustainability goals have made electric vehicles a strategic component both in the transportation sector and in macroeconomic balances. The expected reduction in dependence on fossil fuels resulting from the increased use of electric vehicles is likely to affect macroeconomic indicators such as oil demand, energy imports, the current account balance, public revenues, and employment. Within this framework, this study aims to examine the effects of electric vehicle usage on oil demand in Türkiye through a holistic approach. The study first addresses the global and national development of electric vehicles, charging infrastructure, policies and incentives, and the sustainability dimension. It then evaluates oil consumption and price formation in Türkiye, as well as the macroeconomic effects of electric vehicles. In the empirical application, time series methods that take structural breaks into account are employed to analyze the relationships among the electric vehicle stock, oil consumption, and the real composite fuel price index for the period 2011-2024. The findings indicate that an increase in electric vehicle usage significantly reduces oil demand in the long run. In Türkiye, this transformation creates positive potential in terms of energy supply security, sustainability, the automotive industry and supporting industries developing through domestic production, increased high value-added employment, reduced energy imports, and improvements in the current account balance. However, the study also concludes that tax mechanisms should be restructured the compensate for potential declines in oil-related public revenues, and that fuel stations shoul be transformed to become compatible with electric vehicle charhing infrastructure.