Sanat terapisinin madde bağımlılığı tanısı konmuş hastalarda bağımlılık, depresyon ve yaşam doyumu düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of art therapy on the addiction, depression and life satisfaction levels of patients with substance abuse.
  1. Tez No: 1001217
  2. Yazar: İREM BENGÜ YILMAZCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, madde bağımlılığı tedavisi gören hastalara uygulanan sanat terapisinin bağımlılık, depresyon ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneysel araştırma deseni ile gerçekleştirilen araştırmada madde bağımlılığı tedavisi gören 12 hastadan oluşan müdahale grubuna hastanenin uyguladığı rutin tedavinin yanında 6 haftalık bir sanat terapisi programı uygulanırken 12 hastadan oluşan kontrol grubuna ise sadece hastanenin uyguladığı rutin tedavi verilmiştir. Hastaların tedavisi başlamadan önce hem müdahale hem de kontrol grubunun bağımlılık, depresyon ve yaşam doyumu düzeyleri ön test ile ölçülmüştür. 6 haftalık tedaviler ve sanat terapisi programı tamamlandıktan sonra ise yine hem müdahale hem de kontrol grubunun bağımlılık, depresyon ve yaşam doyumu düzeyleri son test ile ölçülmüştür. Müdahale ve kontrol grupları hem kendi aralarında karşılaştırılmış hem de iki grubunun ön test ve son test puanları arasındaki farklılıklar karşılaştırılmış ve böylece müdahale grubuna uygulanan sanat terapisi programının etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın verileri 2025 yılında Mayıs ve Haziran aylarında İstanbul'da Özel Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesinde Yataklı Amatem Servisinde bağımlılık tedavisi gören hastalardan anket formları aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Elde edilen veriler güvenirlik ve normallik analizleri yapıldıktan sonra SPSS programı üzerinde bağımlı ve bağımsız örneklem t testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, hastanelerde uygulanan bağımlılık tedavisinin madde kullanma düzeyini, tanı ve belirtilerini, madde kullanımının yaşam üzerine olumsuz etkilerini, maddeye duyulan şiddetli isteği, öfke kontrol yetersizliğini ve güvenli davranış eksikliğini azaltmakta etkili olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan, bu tedavilerin maddeye karşı motivasyonu, heyecan arama davranışı, dürtüselliği, depresyon ve anksiyeteyi de azalttığı ancak bu konudaki etkilerin anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu tedavilerle birlikte uygulanan sanat terapisinin ise yukarıda belirtilen tüm alanlarda anlamlı etkisi olduğu ve bağımlılıkla mücadelede başarılı olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca hem hastanede uygulanan rutin bağımlılık tedavisinin hem de bu tedaviyle birlikte uygulanan sanat terapisinin hastaların yaşam doyumlarını artırmakta etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of art therapy applied to patients receiving substance abuse treatment on addiction, depression, and life satisfaction. in this experimental research design, the intervention group of 12 patients receiving substance abuse treatment received a 6-week art therapy program in addition to the routine hospital treatment, while the control group of 12 patients received only the routine hospital treatment. Before the patient treatment began, addiction, depression, and life satisfaction levels in both the intervention and control groups were measured with a pretest. After the 6-week treatments and art therapy program were completed, addiction, depression, and life satisfaction levels in both the intervention and control groups were measured with a posttest. The intervention and control groups were compared, and the differences between the pretest and posttest scores of the two groups were compared to determine the effects of the art therapy program applied to the intervention group. Data for the study were collected face-to-face via questionnaires from patients receiving addiction treatment in the Inpatient Amatem Ward at Private Moodist Hospital in Istanbul between May and June 2025. The obtained data were analyzed using SPSS software using dependent and independent sample t-tests after performing reliability and normality analyses. The findings of the study demonstrated that addiction treatment provided in hospitals was effective in reducing substance use levels, diagnosis and symptoms, the negative impact of substance use on life, cravings for substances, inadequate anger management, and lack of safe behaviors. Furthermore, these treatments also reduced substance motivation, sensation-seeking behavior, impulsivity, depression, and anxiety, but the effects were not significant. Art therapy applied in conjunction with these treatments was found to have significant effects in all the aforementioned areas and was successful in combating addiction. The study also found that both routine addiction treatment provided in the hospital and art therapy applied in conjunction with this treatment were effective in increasing patients' life satisfaction.