Gözetim kültürü ve göstergesellik bağlamında İnstagram influencerlarının kimlik inşası: İzlenme, etkileşim ve dijital gösterim stratejileri
Identity construction of instagram influencers in the context of surveillance culture and semiotics: Viewing, interaction, and digital display strategies
- Tez No: 1001215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijital iletişim ortamlarında bir temsil olarak yükselen Instagram Influencerlarının kimlik inşası süreçlerini, gözetim kültürü ve göstergesellik kavramları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal medya kullanıcılarının hem izleyici hem de izlenen konumunda bulunduğu günümüz dijital kültüründe, kimlik performansları yalnızca bireysel değil, aynı zamanda toplumsal, kültürel ve teknolojik etkileşimlerle şekillenmektedir. Bu bağlamda, Influencerlar hem takipçilerinin gözetimi altında hem de algoritmaların görünürlük baskısıyla sürekli olarak kimliklerini yeniden üretmek zorunda kalan aktörler olarak konumlanmaktadır. Bu teorik arka plan temel alınarak çalışmada Influencerlerın kimlik inşa biçimlerini görünür kılan göstergeleri derinlemesine incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda örneklem olarak seçilen 5 Instagram Influencerının içerikleri, göstergebilimsel analiz ve tematik çözümleme teknikleriyle incelenmiştir. Influencerların görsel paylaşımları, açıklama metinleri, etkileşim biçimleri ve takipçileriyle kurdukları dijital ilişki analiz edilerek, kimlik inşa stratejileri ve görünürlük pratikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Instagram Influencerlarının kimliklerini oluştururken belirli temsilleri ve imajları öne çıkardıklarını; bu süreçte platformun algoritmik yapısı, takipçi kitlesinin beklentileri ve dijital gözetim mekanizmalarının belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijital kimliğin sürekli güncellenen, esnek ve etkileşim temelli bir yapıda olduğu, bireyin kendini göstermekle aynı anda gözetim altında kalmayı da kabullendiği bir medya kültürünün içinde şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the identity construction processes of Instagram Influencers who have emerged as prominent figures in digital communication environments within the framework of surveillance culture and semiotics. In today's digital culture, where social media users simultaneously occupy the roles of both watchers and the watched, identity performances are shaped not only by individual choices but also by social, cultural, and technological interactions. In this context, Influencers are positioned as actors who are constantly compelled to reproduce their identities under the surveillance of their followers and the visibility pressures imposed by platform algorithms. A qualitative research method was adopted in this study. The content of five selected Instagram Influencers was analyzed using semiotic analysis and thematic analysis techniques. The influencers visual posts, captions, interaction styles, and digital relationships with their audiences were examined to assess their identity construction strategies and visibility practices. The findings reveal that Instagram Influencers highlight specific representations and images while constructing their digital identities. Moreover, the algorithmic structure of the platform, the expectations of the follower community, and mechanisms of digital surveillance play a decisive role in this process. It was also concluded that digital identity is constantly updated, flexible, and performative in nature, and that individuals construct their self-presentation while simultaneously accepting being under constant surveillance within a media-saturated culture.