Askeri mahkemelerin görev alanı
Obligation area of court martials
  1. Tez No: 100123
  2. Yazar: YAŞAR YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yüce, Yaşar, Askeri Mahkemelerin Görev Alanı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nevzat TOROSLU, JQI- J.52. ÖZET Askeri Mahkemelerin Görev Alam Konulu tezimizde, 1961 Anayasası ile anayasal bir kurum olarak hukuk düzenimize dahil olmuş olan askeri ceza yargısına ilişkin askeri yargının görev alanını incelemeye çalıştık. Askeri mahkemeler, görev ve yetkileri Anayasa ve Kanımlarla gösterilen özel mahkemelerdir. Özel mahkemeler olan askeri mahkemelerin doğal yargı alanına sahip olduklarını söyleyebilmek için görev alanının kuruluş amaçlarına uygun olarak saptanmış olması gerekmektedir. Bir ordunun varlığı, adi suçlardan ayrı birtakım askeri suçların bulunması, ordu birliklerinin her bulundukları yerlerde genel mahkemelerin bulunmayışı, ordu içinde disiplinin sağlanması için yine ordu içinde bir mahkemenin bulunup suçun işlenmesiyle bozulan disiplinin yeniden ve süratle kurulmasına ihtiyaç duyulması, savaş zamanında genel mahkemelerin çalışamaz hale gelmeleri ihtimaline binaen bu gibi zamanlarda görev yapacak askeri mahkemelerin daha barış zamanında kurulup çalışmaya başlamaları lüzumu, askerlik cami, asının kendine has bir takım kuralları bulunup, bu kuralların ancak bu camiaya mensup kişilerce değerlendirilebileceği askeri mahkemelerin varlığını izah eden sebepler olarak ileri sürülmüştür. Anayasanın 145. maddesinde asker olmayan kişilerin özel kanunda belirtilen askeri suçları ile kanunda gösterilen görevlerini ifa ettikleri sırada veya kanunda gösterilen askeri mahallerde askerlere karşı ' işledikleri suçlara bakmak görevinin, askeri mahkemelere ait olduğu belirtilmiştir. Savaş ve sıkıyönetim hallerinde görev alanının belirlenmesinin kanunla düzenleneceği öngörülmüştür. Anayasadaki bu düzenlemeye paralel olarak 353 sayılı Kanunun. 11.maddesinde ve 14. maddesinde barış ve savaş zamanında sivil kişilerin askeri mahkemelerde yargılanacakları durumlar gösterilmiştir. Askeri mahkemelerin varlık gerekçeleri göz önüne alındığında asker olmayan kişilerin barış zamanında askeri mahkemelerde yargılanmamaları gerekmektedir. Mevcut düzenlemeler itibariyle barış zamanında askeri mahkemeler asker olmayan kişiler için doğal yargı alanına sahip değildir. Savaş zamanında ise askeri mahkemelerin asker olmayan kişileri yargılamaları halinde doğal yargı alanına sahip olduğunu söylemek mümkündür. Anayasanın L4 5.maddesinde askeri mahkemelerin asker kişilerin askeri suçları ile asker kişiler aleyhine veya askeri mahallerde veyahut askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli oldukları belirtilmiştir. Anayasada öngörülen bu durum 353 sayılı Kanunun 9. maddesinde de aynen yer almıştır. Askeri mahkemelerin varlık gerekçeleri göz önüne alındığında asker kişilerin sırf askeri suçlarından dolayı askeri mahkemelerde yargılanmaları uygundur. Bir asker kişinin sivil bir kişiye karşı işlemiş olduğu genel bir suçu askeri mahalde işlemesi halinde askeri mahkemeye, aynı suçu askeri olmayan bir mahalde işlemesi halinde genel mahkemelere tabii kabul etmenin geçerli bir sebebini söylemek mümkün gözükmemektedir. Disiplini çok geniş manada anlayarak askeri mahalde işlenen her suçun disiplini bozduğu ve asker kişinin askeri mahkemede yargılanması gerektiğini söylemek ordunun esas varlık nedeni olan disiplin anlayışına da ters düşer. Asker kişilerin askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlarda askeri yargı doğal yargı yeridir.
Özet (Çeviri)
Asker kişiler ile asker olmayan kişilerin müştereken suç işlemesi halinde suçun askeri suç benzeri olması halinde yargılanmalarının genel mahkemelere, sırf askeri suç olması halinde askeri mahkemelere ait olduğunu kabul etmek asker olan ve olmayan kişilerin doğal yargı yerlerinde yargılanmalarını mümkün kılacaktır. SUMMARY In our thesis which named as abligation area of court martials, we have tried to examine Constitution of 1961 and the duties of military jurisdiction which included to our law order as constitutional association. Military courts are private courts. To say. the court martials have natural jurisdiction field, there must be a jurisdiction area which is dependent on its main aims. Also the obligation area of courts martial have examined by the existing constitutional and legal order. There would not be any logical problem if it is evaluated in the lights of punishment courts, we may say that, courts marhtials are private courts if the independence of a jurisdiction organization which is out of jurisdiction of ministry of justice is ensured. In fact the most important point is; ministry of justice and out of ministry of justice courts must work for the benefit of the people and the nation. The judges who work in the court martials must be independence in their decision. In this position we may say that courts martial have nothing controry to jurisdiction unity. We can briefly say some reasons to show the importance and the neccesity of the existance of court martials; for ex; İt may not be possible to find a general court in every area where the army take place, to provide the control of the discipline in the army, Probability of not' being able to work for the general courts in the time of the war. It has been told the court mantial deal with the claims; if the non soldiers do something against the private law which is abaut military crime and if the non soldiers commit a crime against the soldiers in the places which is pointed out in the law. In addition to this regulation in the constitution, it has been told that the conditions in the time of the peace and the war which the people who are not soldiers can be judged in court martial in the code of low 353 article Id and 11. Non soldiers should not be judged in court martials, if it is thought the reason of existent of court martials. In the time of the peace, court martials can not be exist as to be judge non soldiers. It is possible to say that court martial have natural jurisdiction field in the tine of the war if non soldiers would be judged in these courts. In the article 145 of the Constitution, it is determined that the court martial deals with the crimes of soldiers and the crimes against the soldiers and the crimes which is about the militory dulies of soldiers. This rule also takes place in the code of low 353 article 9. It is true for soldiers to be judged in court martial when the existence realities of court martial has been evaluated. It is not possible to say to say that a crime committed by a soldier to a civilian in a military zone to be tried in a military courts and if some crime was committed in a non military zone it be tried in a civilian court. To say the soldiers must be judged in court martials is opposite to understanding of military discipline. To accept the crime which is similar to military and also which is committed by a soldier and the non soldier together would be judged in general courts and to accept the crime which is military crime and which is committed by a soldier and a non soldier together would be judged in court martials. will make it possible for the people who are soldier and non soldier to be judged in natural jurisdiction areas.