Türkiye'de hane halkı refahının ekonomik belirleyicileri: Finansal memnuniyet ve mahrumiyet göstergelerinin analizi
Economic determinants of household well-being in Turkey: An analysis of financial satisfaction and deprivation indicators
  1. Tez No: 1001238
  2. Yazar: IMAN WAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ekonomik refahı yalnızca gelir ve tüketim düzeyleriyle değil, bireylerin öznel değerlendirmeleriyle birlikte ele almaktadır. Türkiye örneğinde, finansal memnuniyet ve finansal mahrumiyet göstergeleri birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmada, 2017–2022 yılları arasında yürütülen World Values Survey'in 7. dalga verileri kullanılmıştır. Analizde, bireylerin mali durumlarına dair memnuniyet düzeyleri ile gıdaya, sağlığa, nakde, barınmaya ve güvenli çevreye erişimleri incelenmiştir. Bulgular, ekonomik kırılganlığın sadece gelirle açıklanamayacağını ortaya koymaktadır. Cinsiyet, bölge, eğitim, iş durumu, evlilik, hane yapısı ve kırsal/kentsel yaşam gibi demografik değişkenlerin yanı sıra sağlık, mutluluk, gelir algısı ve bireysel değerler gibi öznel göstergeler de anlamlı etkiler üretmektedir. Kadınlar ve bazı bölgelerde yaşayan bireyler daha yüksek yoksunluk riski taşımaktadır. Öznel iyilik hâli ise hem tatmini artırmakta hem de yoksunluk riskini azaltmaktadır. Sonuçlar, sosyal politikaların yalnızca sayısal verilerle değil, bireylerin gerçek yaşam deneyimleriyle şekillendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches economic well-being not only through income and consumption levels but also through individuals' subjective evaluations. In the case of Turkey, both financial satisfaction and financial deprivation indicators are examined together using a multidimensional framework. The study utilizes data from the 7th wave (2017–2022) of the World Values Survey. It analyzes individuals' financial satisfaction along with their access to food, healthcare, cash, shelter, and safe environments. The findings reveal that economic vulnerability cannot be explained by income alone. Variables such as gender, region, education, employment status, marital status, household size, and rural/urban residence have significant effects. In addition, subjective indicators like perceived health, happiness, income perception, and personal values also influence financial outcomes. Women and individuals living in certain regions face higher deprivation risks. Subjective well-being tends to increase financial satisfaction and reduce deprivation. Overall, the results underline the need for social policies that go beyond numerical indicators and take individuals' lived experiences into account.