Determinants of gross domestic saving and its trend analysis in Turkey: A time-series outlook
Türkiye'de gayri safi yurtiçi tasarrufun belirleyicileri ve trend analizi: Bir zaman serisi görünümü
- Tez No: 653390
- Danışmanlar: Prof. Dr. AYDIN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tasarruflar, kaynak hareketliliği sayesinde finansal yatırım yaratarak ve sermaye birikimi oluşturarak ülkelerin büyümesinde ve refahında lokomotif görevi görmektedir. Türkiye görece olarak düşük yurt içi tasarruf ve yüksek cari işlem açığına sahip ülkeler grubu içerisinde yer almaktadır. Bu çalışma, Gayri Safi Yurtiçi Tasarrufu belirleyen faktörleri ve Türkiye'deki değişimini 1980-2018 dönemine ait yıllık verileri kullanarak incelemiştir. Dünya Kalkınma Göstergeleri (DKG) 2019 veri tabanı, Dünya Bankası ve Türkiye Merkez Bankası yıllık raporlarından veriler toplanmıştır. Modelde kullanılan makroekonomik değişkenler Gayri Safi Yurtiçi Tasarruf oranının GSYH'ye oranı (GSYT), Enflasyon Oranı (EO), Mevduat Faiz Oranı (MFO), Geniş Para Arzının GSYH'ye oranı (GPA), Yaş Bağımlılık Oranı (YBO), ve Kişi Başına Gayri Safi Milli Gelir Artışıdır(KBGSMGA). Çalışmada, Otomatik Gerilimli Dağıtılmış Gecikme (OGDG) modeli ve model tanımlaması için uygun tanı testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'de Gayri Safi Yurtiçi Tasarrufun ilk gecikmesi, Enflasyon, Geniş Para Arzının GSYH'ye oranı ve Yaş Bağımlılık Oranının Gayri Safi Yurtiçi Tasarruf üzerine olumlu etkileri olduğunu, Kişi Başına Gayri Safi Milli Gelir Büyümesi ve Mevduat Faizinin ise olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Sadece Gayri Safi Yurtiçi Tasarruf oranının ilk gecikmesi ve Mevduat Faiz Oranı, Gayri Safi Yurtiçi Tasarruf üzerinde %5 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahiptir. Diğer değişkenler istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip değildirler. Bu çalışma, Türkiye'deki Gayri Safi Yurtiçi Tasarruf oranını iyileştirmek için enflasyon ve para arzını kontrol edilebilir seviyelerde düzenlemek için sıkı maliye ve para politikaları benimsemenin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Saving is an engine for the growth and prosperity of a nation by creating capital accumulation and financial investments through resource mobilization. Turkey appears in the set of countries that have comparatively low rates of domestic saving and high deficits of the current account. This study examined the determining factors of Gross Domestic Saving and its trend in Turkey, using annual data ranging from 1980-2018. We have collected data from the World Development Indicators (WDI) 2019 database, World Bank, and Central Bank of Turkey annual reports. The macroeconomic variables used in the model were Gross Domestic Saving rate to GDP ratio (GDS), Inflation Rate (INF), Deposit Interest Rate (DIR), Broad Money Supply to GDP ratio (M2R), Age-Dependency Ratio (ADR), and Gross National Income Per Capita Growth (GNIPCG). The study has used the Auto-Regressive Distributed Lag (ARDL) model and appropriate diagnostic tests for model specification. The results of the study have shown that the first lag of Gross Domestic Saving, Inflation Rate, Broad Money Supply to GDP ratio, and Age-Dependency Ratio have positive effects, whereas Gross National Income Per Capita Growth and Deposit Interest Rate have negative effects on Gross Domestic Saving rate in Turkey. Only the first Lag of Gross Domestic Saving rate and Deposit rate of Interest have statistically significant effects on Gross Domestic Saving in Turkey at a 5 percent level of significance. The other variables have statistically non-significant effects. This study suggests that it is important to adopt firm fiscal and monetary policies to regulate inflation and money supply in controllable ranks to improve the Gross Domestic Saving rate in Turkey.