Neoklasik realizm perspektifinden İran'ın Azerbaycan ve Ermenistan ile ilişkilerinde Karabağ sorununa yaklaşımı
Iran's approach to the Karabakh issue in its relations with Azerbaijan and Armenia from the perspective of neoclassical realism
- Tez No: 1001245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1997'den 2024'e kadar dört İran Cumhurbaşkanının (Muhammed Hatemi, Mahmud Ahmedinejad, Hasan Ruhani ve İbrahim Reisi) dış politika yaklaşımlarını inceleyerek, cumhurbaşkanlarının ideolojik özelliklerinin ve İran'ın ulusal çıkarlarının dış politikada ve Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ile Karabağ sorunu üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Neoklasik Realizm çerçevesinde araştırma, her bir liderin ideolojik özelliklerinin ve İran'ın ulusal çıkarlarının dış politika kararlarını nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Neoklasik realizm teorisi ilk kez 1998'de yayımlanmış olan ve Gideon Rose'a ait olan“Neoclassical Realism and Theories of Foreign Policy”isimli makalede ortaya çıkmıştır. Neoklasik realizme göre Uluslararası sistem içerisinde devletlerin benzer durumlar karşısında farklı tepkilerde bulunmalarının nedeni iç faktörlerdeki farlılıklardır. Bu açıdan devletin iç yapısı, devletin ulusal çıkarı, siyasal yapısı ve hem elitlerin hem de liderin dış politika algısı incelenmelidir. Neoklasik realizm karar alıcıları ve liderleri dış politika analizinde temel aktör olarak kabul etmektedir. Devletin dış politikasının karar alıcılar tarafından şekillenmesi ve yürütülmesi sebebiyle karar alıcıların algı sistematikleri önemlidir. Bu kapsamda karar alıcıların ideolojileri, siyasi görüşleri, dünyayı yorumlama şekilleri gibi öznel özellikleri devletin dış politikasının şekillendirilmesi konusunda önemlidir. Tezin hipotezi, Neoklasik Realizm'in öngördüğü şekilde liderlerin ideolojik özelliklerinin ve devletin ulusal çıkarlarının dış politika kararları üzerindeki etkilerini yansıttığı yönündedir. Bu çalışma, İran'ın stratejik kararlarını ve uluslararası ilişkilerdeki daha geniş rolünde yönlendiren iç ve dış faktörlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu tezin önemi, İran'ın dış politikasını şekillendiren içsel ve dışsal faktörleri anlamaya yönelik derinlemesine bir bakış açısı sunmasıdır. Ayrıca bu çalışma, İran'ın bölgesel etkileşimlerini ve uluslararası ilişkilerdeki rolünü değerlendirmek için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Elde edilen tüm bulgular kapsamında tezin hipotezi olumlu sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the foreign policy approaches of four Iranian presidents (Mohammad Khatami, Mahmoud Ahmadinejad, Hassan Rouhani, and Ebrahim Raisi) from 1997 to 2024, focusing on the impact of the presidents' ideological characteristics and Iran's national interests on foreign policy and on Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh issue. Within the framework of Neoclassical Realism, the research investigates how each leader's ideological characteristics and Iran's national interests shaped foreign policy decisions. The theory of Neoclassical Realism first appeared in the article“Neoclassical Realism and Theories of Foreign Policy”by Gideon Rose, published in 1998. According to neoclassical realism, the reason states react differently to similar situations within the international system is due to differences in internal factors. From this perspective, the internal structure of the state, the state's national interest, its political structure, and the foreign policy perceptions of both the elites and the leader must be examined. Neoclassical realism considers decision-makers and leaders as key actors in foreign policy analysis. The perception systems of decision-makers are important because the state's foreign policy is shaped and implemented by them. In this context, the subjective characteristics of decision-makers, such as their ideologies, political views, and ways of interpreting the world, are important in shaping the state's foreign policy. The thesis hypothesis is that, as predicted by Neoclassical Realism, the ideological characteristics of leaders and the national interests of the state reflect their impact on foreign policy decisions. This study provides a better understanding of the internal and external factors that guide Iran's strategic decisions and its broader role in international relations. The importance of this thesis lies in its in-depth perspective on understanding the internal and external factors shaping Iran's foreign policy. Furthermore, this study will serve as an important resource for evaluating Iran's regional interactions and its role in international relations. Based on all the findings, the thesis hypothesis is positively confirmed.