Geogrid ve geotekstil kullanımında zemin dane çapının kesme davranışına etkisi
Effect of particle diameter ground on shear behavior in the use geogrid and geotextile
  1. Tez No: 1001244
  2. Yazar: FETHİYE BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geosentetik malzemeler günümüzde zeminlerin taşıma gücü, kesme dayanımı ve deformasyon özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla birçok projede tercih edilmektedir. Bu çalışmada, granüler zeminlerin ara yüzey kesme davranışı üzerinde zemin dane çapının ve geosentetik kullanımının etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında; ince (A), orta (B) ve kaba (C) tane boyutlarına sahip SP (kötü derecelenmiş çakıllı kum) ve GP (kötü derecelenmiş çakıl) sınıfı zeminler kullanılmıştır. Her bir zemin sınıfı için örgüsüz geotekstil ve göz açıklıkları birbirinden farklı, aynı kalınlığa sahip üç farklı çift eksenli geogrid kullanılmıştır. Deneyler; 150×150×88 mm boyutlarındaki kesme kutusu düzeneğinde; %60 rölatif sıkılıkta hazırlanan numuneler üzerinde, 26, 52 ve 104 kPa normal gerilmeler altında gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarına göre, SP zemin sınıfında geotekstilin yüzey sürtünmesi mekanizması yoluyla sağladığı katkının geogridlere göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Dane boyutu arttıkça (GP) geogridlerin kenetlenme (interlocking) mekanizması sayesinde geotekstilden daha yüksek arayüzey kesme direnci sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca dane çapı arttıkça geogridlerin zemin taneleriyle daha iyi yapısal uyum sağladığı ve ara yüzey dayanımını maksimum seviyeye çıkardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic materials are preferred in many projects today for the purpose of improving the bearing capacity, shear strength, and deformation characteristics of soils. In this study, the effects of soil particle size and the use of geosynthetics on the interface shear behavior of granular soils were experimentally investigated. Within the scope of the experimental study, SP (poorly graded gravelly sand) and GP (poorly graded gravel) soils with fine (A), medium (B), and coarse (C) particle sizes were used. For each soil, a nonwoven geotextile and three different biaxial geogrids having the same thickness but different aperture sizes were used. The tests were carried out in a shear box apparatus with dimensions of 150 × 150 × 88 mm on specimens prepared at 60% relative density, under normal stresses of 26, 52, and 104 kPa. According to the test results, it was determined that in the SP soil, the contribution provided by the geotextile through the surface friction mechanism was more effective compared to the geogrids. As the particle size increased (GP), it was observed that geogrids provided higher interface shear resistance than geotextiles due to the interlocking mechanism. In addition, it was determined that as the particle size increased, geogrids provided better structural compatibility with soil particles and maximized the interface strength.