Sasani kültürü'nün şia'nın teşekkülündeki rolü
  1. Tez No: 100126
  2. Yazar: ŞAHİN AHMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Ahmedov, Şahin,“Sâsâni Kültürü 'nün Şia'nın Teşekkülündeki Rolü”, Prof. Dr. Hasan Onat, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler. Enstitüsü, 2001, 103 s. Bu çalışma, İslâm tarihinde önemli yeri olan Şiîliğin teşekkül sürecinde Sâsâni kültürünün etkilerini incelemektedir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, takip edilecek metot ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Sasani imparatorluğunun kuruluşu, devletin idari ve sosyal yapısı, siyasi ve dini durumu incelenmiştir. İkinci bölümde Sâsâni-Arap ilişkileri, İslâm Orduları'nın Sâsâni Topraklarını Fethi, Sâsânilerin İslâm'ı kabul etmelerinin nedenleri ve Sâsâni kültürünün İslâm kültüründeki yeri ele alınmıştır Üçüncü bölümde Farsların Şiiliği benimsemeleri,“İlk Şii”olarak nitelenen hareketler, aşırı gruplar, İmamet, karizmatik liderden masum imam anlayışına geçiş ve Şiîliği canlı kılan temel öğeler üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ahmedov, Shahin,“The role of Sâsânid Culture in the formation of Shi 'ism”, Prof. Dr. Hasan Onat, The Ankara University, The institution of Social Sciences, 2001, 103 p. This thesis investigates the impacts of Sasanid culture in the formation of Shi'ism, wich has an important place in the history of İslâm. The thesis consist of an introduction, three chapters and conclusion. İn the introductory part the method of investigation and the sources were mentioned. Chapter one deals with the establishment of the Sasanid empire, and the sosial and political structure, and the state of religion of it. Chapter two focuses on the Sasanid-Arab relations, the conquest of Sasanid lands by islamic armies, the reasons of the acceptance of İslâm by Sasanids and the place of the Sasand culture in the İslâm. The subject matter of the third chapter is to investigate the adoption of Shi'ism by Persians, the movements known as“Early Shii”, radical groups, Imamet, the transition from charismatic leadership to innocent imam understanding, and the basic elements that keeps Shi'ism alive.