Investigation of the effects of grinding parameters on grinding defects of spur gears
Dişli taşlama parametrelerı̇nı̇n düz dı̇şlı̇ taşlama kusurları üzerı̇ne etkı̇lerı̇nı̇n araştırılması
- Tez No: 1001274
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dişli taşlamada ilerleme hızı ve kesme derinliğinin yanık, kalıntı gerilme, yüzey pürüzlülüğü ve boyutsal doğruluk üzerindeki etkilerini sistematik olarak incelemektedir. Kapp Niles dişli taşlama tezgahında, sabit 35 m/s kesme hızında, dört ilerleme hızında (300, 350, 400 ve 450 mm/dk) ve beş kesme derinliğinde (10, 15, 20, 25 ve 30 µm) Al₂O₃ taşlama taşı kullanılarak bir dizi test gerçekleştirilmiştir. Her koşul için aşağıdaki performans kriterleri incelenmiştir: taşlama yanığı, yüzey pürüzlülüğü, kalıntı gerilme ve boyutsal doğruluk. Test sonuçları, kesme derinliği ve ilerleme hızı değerlerinin sırasıyla 30 µm ve 300 mm/dk'ya kadar artırılmasının, yüzey pürüzlülüğü ve boyutsal doğrulukta kademeli bir artışa neden olduğunu göstermiştir. Ancak, 30 µm kesme derinliği ve 350 mm/dk ilerleme hızında, kritik rejime geçilmekte ve bu da taşlama yanığının görülmesine ve yüzey pürüzlülüğünde ve boyutsal doğrulukta önemli bir bozulmaya neden olmaktadır. 30 µm kesme derinliği ve 400 ve 450 mm/dk ilerleme hızlarında, yanığın boyutu ve türü daha belirgin hale gelmekte ve çember ve eksenel yönlerdeki kalıntı gerilmeler, basınçtan çekme yönüne dönmekledir. Bu da test koşullarının güvenli olmayan bir işlem bölgesini temsil ettiğini göstermektedir. Test sonuçları, 30 µm kesme derinliğinde ve 350, 400 ve 450 mm/dk ilerleme hızlarında sırasıyla temperleme yanığı, aşırı temperleme yanığı ve yeniden sertleşme yanığı şeklinde taşlama yanıkları oluştuğunu göstermiştir. Sonuç olarak, incelenen parametre aralığı içinde, 25 µm veya daha az kesme derinliğinin taşlama yanığı, boyutsal doğruluk, yüzey pürüzlülüğü ve kalıntı gerilmenin türü ve boyutu açısından güvenli bir taşlama bölgesi olarak tanımlanabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study presents a systematic investigation into the effects of feed rate and depth of cut on burn, residual stress, surface roughness, and dimensional accuracy in gear grinding. A series of tests was conducted on a Kapp Niles gear grinding machine using an Al₂O₃ grinding wheel at a constant cutting speed of 35 m/s, four feed rates (300, 350, 400 and 450 mm/min) and five depths of cut (10, 15, 20, 25 and 30 µm). The following performance criteria were investigated for each condition: grinding burn, surface roughness, residual stress and dimensional accuracy. The test results showed that increasing the depth of cut and the feed rate values by up to 30 µm and 300 mm/min, respectively resulted in a gradual increase in surface roughness and dimensional accuracy. However, at a depth of cut of 30 µm and a feed rate of 350 mm/min, the transition to the critical regime is initiated, resulting in the onset of grinding burn, significant deterioration in surface roughness, and dimensional accuracy. At a depth of cut 30 µm and feed rates of 400 and 450 mm/min, the size and type of burn become more pronounced, and the residual stresses in the hoop and axial directions change from compressive to tensile. This also suggests that the test conditions represent an unsafe process region. The test results showed that grinding burns were formed at a depth of cut of 30 µm and feed rates of 350, 400 and 450 mm/min, in the form of temper burn, over-temper burn and re-hardening burn, respectively. Consequently, within the examined parameter range, it can be concluded that a depth of cut of 25 µm or less can be identified as a safe grinding zone in terms of grinding burn, dimensional accuracy, surface roughness, and the type and size of residual stress.