N-(4-sübstitüe aril)maleimit bileşiklerinin sentezi ve asit katalizli hidroliz reaksiyon mekanizmasının araştırılması
Synthesis of n-(4-substituted aryl)maleimide compounds and investigation of the acid-catalyzed hydrolysis reaction mechanism
  1. Tez No: 1001279
  2. Yazar: EMRE HASTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada N-(Fenil)maleimit, N-(4-Klorofenil)maleimit ve N-(4-Metilfenil)maleimit bileşikleri sentez edildi ve kinetik çalışma için asetonitrilde stok çözeltileri hazırlandı. Sentezlenen bileşiklerin asit katalizli hidrolizleri H2SO4, HClO4 ve HCl çözeltilerinde 35.0 ± 0.1°C' de incelendi. Elde edilen verilere Aşırı Asitlik metodu, aktivasyon entropisi ve sübstitüent etkisi uygulandığında farklı asit konsantrasyonlarında A-2 mekanizması ile uyumlu olduğu görüldü. Çalışılan bileşiklerin asit katalizli hidrolizlerinde kullanılan asitlerin katalitik etkileri farklı asit konsantrasyonlarında HCl > H2SO4 > HClO4 sırasındadır. Bu sıralama A-2 mekanizması için karakteristiktir.
Özet (Çeviri)
In this study, N-(Phenyl)maleimide, N-(4-Chlorophenyl)maleimide and N-(4 Methylphenyl)maleimide compounds were synthesized and their stock solutions were prepared in acetonitrile for kinetic study. Acid-catalyzed hydrolysis of the synthesized compounds was investigated in H2SO4, HClO4 and HCl solutions at 35.0±0.1°C. When the Excess Acidity method, activation entropy and substituent effect were applied to the obtained data, it was seen that they were compatible with the A-2 mechanism at different acid concentrations. The catalytic effects of the acids used in the acid-catalyzed hydrolysis of the studied compounds are in the order of HCl > H2SO4 > HClO4 at different acid concentrations. This order is characteristic for the A-2 mechanism.