Türkiye'nin ihracatında katma değer üretimi sorunsalı: Mevcut durum ve politika önerileri
The problem of value-added generation in Türkiye's exports: Current situation and policy recommendations
  1. Tez No: 1001293
  2. Yazar: SONER YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin ihracat yapısında düşük katma değer sorunsalını ele almakta; mevcut durumu veriler, yapısal faktörler ve küresel değer zinciri dinamikleri çerçevesinde incelemekte ve çözüm önerileri sunmaktadır. Bulgular, Türkiye'nin ihracatının önemli bir bölümünün orta-düşük teknoloji yoğun sektörlerde yoğunlaştığını, ithal ara malı bağımlılığı nedeniyle net katma değer üretiminin sınırlı kaldığını ve yenilik kapasitesinin ihracat performansını destekleyecek düzeyde gelişmediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca Türkiye'nin ihracatta katma değerinin artması için yüksek teknolojili ürünlere yönelmesi gerektiği, yükte hafif pahada ağır ürünlerin üretimini fazlalaştırması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'nin ihracatında katma değer üretim düzeyini analiz etmek, düşük katma değer sorununun nedenlerini ortaya koymak ve sürdürülebilir, yüksek teknolojili ihracat artışı için politika önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the problem of low value added in Turkey's export structure; it examines the current situation within the framework of empirical data, structural factors, and global value chain dynamics, and proposes policy recommendations. The findings indicate that a significant share of Turkey's exports is concentrated in medium- and low-technology-intensive sectors, that net value-added generation remains limited due to dependency on imported intermediate goods, and that the country's innovation capacity has not developed to a level sufficient to support export performance. Furthermore, the study emphasizes that increasing the value added of Turkey's exports requires a strategic shift toward high-technology products and an expansion in the production of high-value, low-weight goods. The aim of this thesis is to analyze the level of value-added generation in Turkey's exports, identify the underlying causes of the low value-added problem, and propose policy recommendations to ensure sustainable and high-technology-driven export growth.