Hamâmîzâde İhsan Dîvânı'nın dinî muhtevâ ve edebî sanatlar yönünden incelenmesi
Examination of Hamâmîzâde Ihsan's Dîvân in terms of religious content and literary arts
  1. Tez No: 1001298
  2. Yazar: NURGÜL BAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Türklerin İslâmiyet'i kabulünden başlayarak günümüze kadar gelen edebî birikim içerisinde özellikle Cumhuriyet devrine kadar olan dönemde, İslâmî geleneğe göre şekillenmiş ve Türk edebiyatı alanında çeşitli yönlerden incelenmiş olan edebî metinlerden biri olan dîvânların, sanat yönlerine ek olarak, dini aktarma ve anlatma misyonları da bulunmaktadır. Ancak edebiyat sahasında dîvânlarla ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde, bu eserlerin dinî muhtevâ yönlerinin çoğu kez göz ardı edildiği görülmüştür. Bu çalışmada, eski harflerle basılan en son dîvân olması bakımından da ayrı bir önemi bulunan Hamâmîzâde İhsan Dîvânı'nın hem dinî muhtevâ hem de edebî sanatlar yönünden incelenmesi yoluyla, alanyazındaki bu boşluğu doldurmak amaçlanmıştır. Hamâmîzâde İhsân Dîvânı, matbu bir dîvândır ve İstanbul Ahmed İhsân Matbaasında 1928 yılında basılmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, ilgili Dîvân'da dinî muhtevânın yer aldığı beyitlerdeki edebî sanatların belirlenmesini ve incelenmesini kapsamaktadır. Alanyazın araştırması sonucunda Hamâmîzâde İhsan Dîvân'ında henüz incelenmemiş olduğu tespit edilen dinî muhtevâ ve edebî sanatlar bulunduğundan alanyazına yeni bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Edebî sanatlar ve Allah, peygamber, melekler, âyetler, hadisler ve dinî şahsiyetler Dîvân'da bulunan dinî muhtevâlı beyitlerden örneklerle tespit edilmiştir. Beyitler tek tek incelenerek dini muhtevâya ait kavramlar ve dinî muhtevâlı beyitlerdeki edebî sanatlarla ilgili hususların tümü hakkında nicelik bakımından elde edilen veriler tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Divans, which are one of the literary texts that were shaped according to Islamic tradition and examined from various aspects in the field of Turkish Literature in the period starting from the acceptance of Islam by the Turks until the Tanzimat, in addition to their artistic aspects, also have the mission of conveying and explaining religion. However, when the studies on dîvâns in the field of literature are examined, it is seen that the religious content aspects of these works are often ignored. For this reason, this study aims to fill this gap in the literature by examining the Hamâmîzâde İhsan Dîvânı, which has a special importance as it is the last dîvân printed in old letters, in terms of both religious content and literary arts. The theoretical framework of the study includes determining and examining the religious content and literary arts of the relevant diva. In addition, since Hamâmîzâde İhsan Dîvânı contains religious content and literary arts that have not been examined yet as a result of the literature research, a new contribution to the literature has been made with this study. The couplets in the dîvân were examined one by one and presented to the reader by tabulating the quantitative data obtained about the concepts of religious content and all issues related to literary arts.