Hybrid trajectory shaping and control of tactical missiles under terminal constraints
Terminal kısıtlar altında taktik füzelerin hibrit yörünge şekillendirme ve kontrolü
- Tez No: 1001297
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, taktik bir füzenin istenen vuruş açısı ve istenen vuruş hızı koşullarını sağlayacak şekilde hedefe ulaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla uçuş fazlarına göre hibrit bir yapı kurulmuştur. Tırmanma fazında yörünge şekillendirme ile sonraki fazlarda (süzülme ve terminal) kullanılacak manevra marjı iyileştirilmiş, süzülme fazında ise çevrimiçi hız tahminleyici ile vuruş hızının sağlanması desteklenmiştir. Terminal safhada, hedefe sıfıra yakın hücum açısı ile ulaşmayı hedefleyen bir güdüm yaklaşımı türetilmiş ve hedefin bu koşullar altında vurulduğu benzetim sonuçlarıyla doğrulanmıştır. Kontrol tarafında üç döngülü otopilot mimarisinin en iç iki döngüsü korunmuş, dış ivme döngüsünde aktif bozucu reddi kontrolü (ADRC) kullanılarak aerodinamik belirsizliklere ve dış bozuculara karşı dayanıklılık artırılmıştır. Önerilen yöntem, farklı senaryolarda ve belirsizlik koşullarında benzetimlerle değerlendirilmiş ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a tactical missile is required to reach the target while satisfying prescribed impact-angle and impact-speed conditions. To this end, a phase-based hybrid framework is developed. During the ascent phase, trajectory shaping is employed to improve the maneuver margin available for the subsequent glide and terminal phases. In the glide phase, an online impact-speed predictor is integrated to support satisfaction of the terminal speed requirement. In the terminal phase, a guidance approach targeting a near-zero angle of attack at impact is derived, and achievement of the terminal conditions is verified through simulation results. On the control side, the inner two loops of the classical three-loop autopilot architecture are retained, while Active Disturbance Rejection Control (ADRC) is incorporated in the outer acceleration loop to improve robustness against aerodynamic uncertainties and external disturbances. The proposed method is evaluated via simulations under different scenarios and uncertainty conditions, and the results are presented.