Comparative analysis of NFPA 13 and BS en 12845 standards for fire protection in industral buildings
Endüstriyel binalarda yangın koruması için NFPA 13 ve BS en 12845 standartlarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 1001308
  2. Yazar: MILANO MARIWAN TOFIQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Otomatik sprinkler sistemleri, endüstriyel depo binalarında yangın güvenliğinin temel bileşenlerinden biri olmakla birlikte, bu sistemlerin hidrolik tasarım esasları ve su temin gereksinimleri uluslararası standartlar arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Bu çalışma, Irak gibi birleşik bir ulusal yangın güvenliği yönetmeliğinin bulunmadığı bölgelerde endüstriyel depo tesislerine uygulanabilirlik açısından NFPA 13 ve BS EN 12845 standartlarının karşılaştırmalı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Temsili bir endüstriyel depo binası vaka çalışması olarak seçilmiş ve her iki standart, tehlike sınıflandırması, tasarım yoğunluğu, işletme alanı, sistem debisi, basınç gereksinimi ve su depolama ihtiyaçları bakımından ayrıntılı hidrolik modelleme kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, performans esaslı ve esnek tasarım yaklaşımı sayesinde NFPA 13 standardının, daha kuralcı bir yapıya sahip olan BS EN 12845'e kıyasla genellikle daha düşük toplam su ihtiyacı ile daha küçük pompa ve su depolama gereksinimleri ortaya koyduğunu göstermektedir. İncelenen örnek olayda, NFPA 13 tasarımı ile gerekli su depolama hacminde BS EN 12845 çözümüne göre yaklaşık %4,45 oranında bir azalma sağlanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında, birden fazla endüstriyel deponun merkezi su depolama ve pompa tesisleriyle beslendiği paylaşımlı bir yangın koruma altyapısı modeli önerilmiş ve bu yaklaşımın, geleneksel bağımsız sistemlere kıyasla altyapı tekrarını, yatırım maliyetlerini ve su tüketimini önemli ölçüde azaltarak toplam su depolama kapasitesinde yaklaşık %97,13 oranında bir düşüş sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Automatic sprinkler systems are a fundamental component of fire protection in industrial warehouse buildings; however, their hydraulic design methodologies and water supply requirements vary considerably across international standards. This study presents a comparative evaluation of NFPA 13 and BS EN 12845, focusing on their applicability to industrial warehouse facilities in regions lacking a unified national fire protection code, such as Iraq. A representative industrial warehouse was selected as a case study, and both standards were applied using detailed hydraulic modelling to examine differences in hazard classification, design density, operating area, system flow rate, pressure demand, pumping capacity, and water storage requirements. The findings indicate that NFPA 13, owing to its performance-based and flexible design framework, generally results in lower total water demand and reduced pumping and storage requirements compared to the more prescriptive approach of BS EN 12845. In the analysed case, the NFPA 13 design achieved an approximate 4.45% reduction in required water storage volume relative to the BS EN 12845 solution. Beyond individual building analysis, the study proposes and evaluates a shared fire protection infrastructure in which multiple industrial warehouses are supplied by centralized pumping and water storage facilities. This integrated approach satisfies the technical requirements of both standards while significantly reducing infrastructure redundancy, capital investment, and water consumption, achieving a reduction of approximately 97.13% in total required water storage compared to conventional standalone systems.