Sedanter erkeklerde geleneksel Türk halk oyunları çalışmalarının fiziksel performans üzerine etkisi
The effect of traditional Turkish folk dance practices on physical performance in sedentary men
- Tez No: 1001309
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter erkeklerde geleneksel Türk halk oyunları çalışmalarının fiziksel performans üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-26 yaş aralığında toplam 20 sedanter erkek birey gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar Deney grubu (n:10, yaş: 25.30±2.10) ve kontrol grubu (n:10, yaş: 25.91±2.41) olarak iki farklı grup oluşturuldu. Deney grubuna 6 hafta boyunca haftada 3 gün maksimal kalp atım sayısının % 60-70'i ile 90 dakika Gaziantep yöresine ait geleneksel Türk halk oyunundan oluşan egzersiz programı uygulandı. Deney grubuna geleneksel Türk halk oyunu olarak Gaziantep yöresine ait dokuzlu oyunu uygulandı. Çalışmaya başlamadan önce ve çalışma bittikten sonra bacak kuvveti, esneklik, sürat ve dikey sıçrama değerleri ölçüldü. Verilerin istatistiksel analiz için SPSS 22.0 programı kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T Testi uygulandı. Gruplar arası karşılaştırmalar için Independent Samples T Testi uygulandı. İstatistiksel sonuçlar p<0.05 anlamlılık düzeylerinde değerlendirildi. Deney grubuna uygulanan geleneksel Türk halk oyunundan oluşan egzersiz programı sonrasında bacak kuvveti, esneklik, sürat ve dikey sıçrama ölçüm değerlerinde istatistiksel olarak anlamlılık bulundu (p<0.05). Kontrol grubunun değerlerinde anlamlılık bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak sedanter erkek bireylere uygulanan 6 haftalık geleneksel Türk halk oyunları çalışmalarının fiziksel performans üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of traditional Turkish folk dance exercises on physical performance in sedentary men. A total of 20 sedentary male individuals aged 18-26 years voluntarily participated in the study. Participants were divided into two groups: an experimental group (n:10, age: 25.30±2.10) and a control group (n:10, age: 25.91±2.41). The experimental group underwent an exercise program consisting of 90 minutes of traditional Turkish folk dances from the Gaziantep region, performed three times a week for six weeks at 60-70% of their maximum heart rate. The experimental group received the“Dokuzlu”dance from the Gaziantep region as the traditional Turkish folk dance. Leg strength, flexibility, speed, and vertical jump values were measured before and after the study. SPSS 22.0 software was used for statistical analysis of the data. Paired Samples T-test was applied for within-group comparisons. Independent Samples T-test was applied for between-group comparisons. Statistical results were evaluated at a significance level of p<0.05. Following the exercise program consisting of traditional Turkish folk dances applied to the experimental group, statistically significant differences were found in leg strength, flexibility, speed, and vertical jump measurements (p<0.05). No significant differences were found in the control group's values (p>0.05). In conclusion, it can be said that the 6-week traditional Turkish folk dance program applied to sedentary male individuals has a positive effect on physical performance.