Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerinin 18 Nisan 1999 seçimlerinde ANAP seçim haberlerini oluşturma biçimi
The Form way news-making of Hurriyet, Milliyet and Sabah news the related news of motherland party in the election on 18 April 1999
- Tez No: 100132
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Baytar, Orhan; Hürriyet, Milliyet ve Sabah Gazetelerinin 18 Nisan 1999 Seçimlerinde ANAP Seçim Haberlerini Oluşturma Biçimi, Yüksek Lisans Tezi. Danışman: Prof Dr. Oya Tokgöz, 212s. Günümüz medyası, piyasa mekanizması içinde işlev görmektedir. Medyanın ürettiği haber bir yönüyle ticari bir ürün özelliği taşırken, diğer yönden kamusal hizmet işlevi nedeniyle diğer ticari ürünlerden farklılık taşımaktadır. Böylece günümüz medyası, bir yönden enformasyon ihtiyacını giderirken, bir başka yönden piyasa kurallarına bağlı olarak zor bir rekabet içerisinde karını arttırmaya çalışmaktadır. Medyayı etkileyen ekonomik, toplumsal, hukuki ve siyasal sürecin birbiriyle etkileşimi nedeniyle birlikte ele alınması gerektiği, ancak medyanın yayın politikasını belirlemede ekonomik boyutun daha belirleyici olduğu ileri sürülmektedir. Böylece pazar kuralları içinde işleyen medyanın temel ürünü olan haber ve haber üretim sürecinin de hu yönde etkilendiği kabul edilmektedir. Farklı sahiplik altında olmalarına rağmen piyasa mekanizması içinde yer alan ve benzer süreçleri paylaşan yazılı basın organları, ticari kaygının belirlediği stratejiler içerisinde hareket etmektedir. Bu durumun, yazılı basın haberlerinde benzerlik ve farklılık yönünden benzer yapısal sorunlar yarattığı ileri sürülmektedir. Bu yapıya uygun olarak işleyen ve birer kitle gazetesi olan Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerinin de bu bağlamda ekonomik dinamiklerin şekillendirdiği siyasal partilerle bir ilişki içerisinde olduğu, seçim dönemleri öncesinde canlanan medya-siyaset ilişkisinin seçim haberlerine yansıdığı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ASTRACT Baytar, Orhan, The Form Way Of News-Making Of Hürriyet, Milliyet And Sabah News The Related News of Motherland Party In The Election On 18 April 1999, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Oya Tokgöz, 212p. Current media environment takes part in market mechanism as a seperated function. News produced by the media is one hand a commercial product and on the other a kind of governmental, not-profit service. For this reason the media both helps information and news necessaries and also from another point of view tries to comply with recent market rules. It is put forward that economic, social, legal and political processes interacting with the media should be accepted all together; furthermore they all affect the publishing policies in this context So, the news and the production process of it which are the basic products of the media. Although very different wide-range of powers possess the press in the same sense, these writen-news organs also stand alone in the same financial problems. İn this circumstances, ıvriten press news comes access (accros) the same type of structually problematic issues. In this context, Hürriyet, Milliyet and Sabah Newspapers, which are all proper to this structure as massculture papers in Turkey, tend to make relationships with political parties that are shaped by the economic dynamics, and furthermore the relationship between the media and the politics flourishing extremely before the elections mirrors the news relating to the current election.