Yetişkin eğitimi bağlamında işçi eğitimi üç işçi sendikasında etnografik örnek olay incelenmesi
Workers education with in context of the adult education: The etnographic case studies in three trade unions
  1. Tez No: 100133
  2. Yazar: FEVZİYE SAYILAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tez çalışması ile işçi sendikalarının işçi eğitimi etkinliklerini yetişkinlerde perspektif dönüşümü bağlanımda değerlendirmek amaçlanmıştır. Bunun için işçi hareketi içinde üç farklı geleneği temsil eden üç işçi konfederasyonuna (DİSK, TÜRK İŞ, HAK İŞ) bağlı üç sendikada (Birleşik Metal İş, Harb İş, Öz Gıda İş) etnografik örnek olay çalışması yapılmıştır. Dört yıllık alan çalışması sonucu toplanan belgeler, alan notlan ve görüşme kayıtlan ilk adım olarak araştırma sorulan doğrultusunda kodlanarak, her örnek özelinde betimsel olarak çözümlenmiştir. Öncelikle işçi sendikalarının işçi eğitimi programlarım hangi amaçlar altında sürdürdükleri ve kullandıktan yol ve yöntemler ve işçi eğitimini kuşatan sendika kültürü çözümlenmiştir. Daha sonra, bu eğitimlerin işçiler açısından anlamım çözümlemek için, bütün veriler belirli başlıklar altında çözümlenerek yorumlanmıştır. Böylece önce üç konfederasyonunun eğitim anlayışlan ve amaçlan betimsel bir biçimde değerlendirmiştir, ikinci olarak örnek sendikaların eğitim amaçlan, yaklaşımlan ve işçi eğitim programlan değerlendirilmiştir. Daha sonra ise gözlem ve görüşmelerden çıkan veriler, işçilerin bakış açılan temel alınarak, sendikal eğitim ve işçilerin gereksinimleri, derslik içi etkileşim, derslikte ve grupta öğrenme, toplumsal cinsiyet ve öğrenme ve işçilerde perspektif dönüşümü başlıklarında çözümlenerek yorumlanmıştır. Bu konudaki bulgular sendikalan ortaklaştıran ve farklılaştıran yönleriyle karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the education of workers in the unions within the context of perspective transformation. To realize this aim an etnographic case study was conducted in three unions (Birleşik Metal İş, Harb İş, Öz Gıda İş) which are members of the three workers' confederations (DİSK, TÜRK İŞ, HAK İŞ) which represent three different traditions in the labour movement. The documents, field notes and recordings of the interviews were collected after a four years field work. First all the data are classified in a descriptive fashion. Later these data are analysed under certain groups which are produced within the frame work of certain research questions. In this way educational appoaches and aims of the three confederations are presented in a descriptive way. In this context educational approaches, and workers' education program of the unions are evaluated. Later the data collected by observation and interview are interpreted. These interpretaions are subsumed under the following subjets: union education and needs of workers; learning in the class room and in the group work; gender and learning; transformation of percpective of workers. In addition all the findings are interpreted in a way which compares different unions focusing on their divergences and common points in their approaches.