Bilim kurullarının yapısı ve işleyişi (TÜBA, TÜBİTAK, TED) bilim kurulları örneği
The Structure and functions of scientific organizations
  1. Tez No: 100131
  2. Yazar: ÖZCAN NUGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
67 BOLUM IV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti, sonuçları ve bu sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler üzerinde durulmaktadır. ÖZET Araştırmanın amacı, Ankara ili'nde bulunan TUBA, TÜBİTAK, TED Bilim Kurullarının yapı ve işleyişi ile toplumumuza verdiği hizmetleri, yaptıkları katkıları saptamak, üyelerin Bilim Kurullarının amaçları, görevleri, kuruluş ve işleyişine ilişkin ilgili görüşlere katılma ve gerçekleşme düzeylerini belirlemek ve araştırma sonuçlarına dayalı olarak önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın, bilim kurulu üyelerinin görüşlerini ortaya koyması dolayısıyla, bilim kurullarının görevlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine, örgütlerdeki bu danışma birimlerinin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği umulmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bulunan üç bilim kurulunda görev yapan 35 üye oluşturmaktadır. Bilgi toplama aracı olarak kullanılan anketler araştırmacı tarafından geliştirilerek, alan uzmanlarının görüşüne sunulmuştur. Yapılan eleştiriler dikkate alınarak gerekli düzeltmeler yapılmış ve araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Üç bilim kurulu üyelerinin bilim kurulunun amaçlarına, görevlerine, kuruluşuna ve işleyişine katılma ve gerçekleşmeye ilişkin görüşleri konusunda toplanan verilerin analizinde kullanılmak üzere frekans ve yüzdeler hesaplanmış ve grupların görüşleri arasındaki farklılık (t) testi ile, üç bilim kurulundan farklılığı hangisinin yarattığı ise Scheffe testi ile SPSS programı uygulanarak analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler sonucu elde edilen bulgulara dayalı yorumlar yapılmış ve sonuçlara ulaşılmıştır.68 TED, TÜBİTAK ve TUBA Bilim Kurulu üyelerinin Bilim Kurullarının Kuruluş, Görev, Amaç ve işleyişe Katılma görüşlerinin düzeyi, gerçekleşmeye ilişkin görüşlerinin düzeyinden daha yüksek çıkmıştır. Yine üç Bilim Kurulunun, bilim kurullarının amaç, kuruluş, görev ve işleyişe katılma ve gerçekleşmeye ilişkin görüşleri arasında da kurumlar arasında farklı görüşler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURE AND FUNCTIONING OF SCIENCE BOARDS Models of the Science Boards of TUBA, TÜBİTAK, and TED (the Turkish Academy of Sciences, the Scientific and Technical Research Council of Turkey, and the Turkish Education Association respectively) The purpose of this research is to establish the structure and functioning of the Science Boards present in the Ankara Province, to determine the services and contributions they provide to our society and the level the members agreed with (i.e., conformed to) and materialized the views about the aims, duties, establishment, and functioning of the Science Boards and finally to bring recommendations based on the result of this research. We hope that this research will contribute to science boards to effectively perform their functions and to develop these consultative units in the organizations as a result of the opinions the science board members brought up. 35 members engaged in three science boards in Ankara constituted the working group of this research. The questionnaires utilized as an information collection means are developed by the researcher and submitted to the views of field specialists. The necessary corrections are made by paying attention to the critics and they are used by the researcher. The frequencies and percentages have been calculated to be utilized in analyzing the data of the views the science board members agreed with and materialized in connection with the purposes, duties, establishment and the functioning of three science boards; the discrimination among the groups is analyzed with the (t) test, and as for the point as to which group created the discrimination among three science boards, it was analyzed by applying the SPSS program with the Scheffe test. Based on the findings obtained from the statistical operations, interpretations are made and results are arrived. The level of the views about the Establishment, Duty, Purpose, and Functioning of the Science Boards the TED, TÜBİTAK, and TUBA Science Board Members agreed with was higher than the level the members thought they were materialized. Still there were differences among the institutions related to agreeing with and materializing the purposes, establishments, duties and functioning of those three Science Boards.