Otonom araçlarda siber güvenlikten kaynaklanan ceza sorumluluğu
Criminal liability arising from cybersecurity in autonomus vehicles
- Tez No: 1001322
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Otonom araç teknolojileri, sürücüsüz ulaşımı mümkün kılarak trafik güvenliği, verimlilik ve kullanıcı konforu gibi alanlarda önemli avantajlar sunmaktadır. Ancak bu sistemler bünyelerinde çeşitli yazılım, donanım, çevresel parametreleri algılamak üzere sensörler ve haberleşme altyapıları barındırdığından, siber güvenlik risklerine de son derece açıktır. Otonom araçların, dışarıdan gerçekleştirilebilecek yetkisiz müdahalelere açık yapısı nedeniyle, gelecekte hem bireylerin can ve mal güvenliğini hem de kamu düzenini tehdit eden yeni senaryoların ortaya çıkması olasıdır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, otonom araçlara yönelik gerçekleştirilebilecek siber saldırıların ceza hukuku kapsamında nasıl değerlendirilebileceği ve bu alanda mevcut normların yeterliliğini sorgularken olası hukuki boşluklara dikkat çekmektir. Çalışmanın ilk bölümü kapsamında yapay zeka, otonom araç ve bağlantılı araç kavramları ele alınmış, bu teknolojilerin bünyelerinde barındırdıkları altyapılar ve bu altyapılarda mevcut olan potansiyel siber güvenlik açıkları incelenmiştir. İkinci bölümde, otonom ve bağlantılı araçların kullanımına ilişkin uluslararası alanda yapılan çeşitli yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Bu bağlamda siber güvenlik risklerine ilişkin bu yasal düzenlemelerde yer verilen yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Bununla bağlantılı olarak da otonom araçların kullanımına ilişkin Türk hukukunda yer bulan düzenlemeler ve 7545 Sayılı Siber Güvenlik Kanunu kapsamına ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümü kapsamında ise, potansiyel siber güvenlik ihlallerinin suç genel teorisi bağlamında nasıl ele alınabileceği incelenmiş, TCK kapsamında yer bulan mevcut suç tipleri bakımından değerlendirmeler yapılarak ceza sorumluluğunun belirlenmesi bakımından karşılaşılabilecek hukuki boşlukların olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Autonomous vehicle technologies offer significant advantages in areas such as traffic safety, efficiency and user comfort by enabling driverless transportation. However, since these systems contain various software, hardware, sensors to detect environmental parameters and communication infrastructures, they are also extremely vulnerable to cybersecurity risks. Due to the structure of autonomous vehicles that are open to unauthorized interventions from outside, it is possible that new scenarios that threaten both the life and property safety of individuals and public order will emerge in the future. In this context, the aim of the study is to evaluate how cyber-attacks that can be carried out against autonomous vehicles can be evaluated within the scope of criminal law and to draw attention to possible legal gaps while questioning the adequacy of existing norms in this field. Within the scope of the first part of the study, the concepts of artificial intelligence, autonomous vehicle and connected vehicle are discussed, and the infrastructures that these technologies contain and the potential cybersecurity vulnerabilities in these infrastructures are examined. In the second part, various legal regulations made in the international arena regarding the use of autonomous and connected vehicles are included. In this context, the approaches included in these legal regulations regarding cybersecurity risks are evaluated. In connection with this, the regulations in Turkish law regarding the use of autonomous vehicles and the evaluations regarding the scope of the Cyber Security Law No. 7545 are included. In the last section of the study, it is examined how potential cyber security violations can be addressed in the context of the general theory of crime, and it is discussed whether there are legal gaps that can be encountered in determining criminal liability by making evaluations in terms of the current crime types included in the Turkish Penal Code.