Kişiye özel tabanlıkların tasarım ve üretimi amacıyla diyabet hastalarının ayak yapı ve özelliklerinin belirlenmesi: Taban tanımlama parametresi geliştirme
Determining the foot structure and characteristics of diabetic patients for the design and production of custom insoles: Developing a foot defining parameter
- Tez No: 1001323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
Özet
Diyabet mellitus, ayak yapısında ve plantar basınç dağılımında ilerleyici biyomekanik değişikliklerle ilişkilidir ve ülserasyon ve ilgili komplikasyon riskinin artmasına sebep olmaktadır. Kişiye özel tabanlıkların doğru tasarımı, etkili plantar basınç yönetimi için çok önemlidir. Ancak, reçete sürecine ek standartlaştırılmış ve veriye dayalı kriterlerin entegre edilmesi, klinik karar verme sürecini daha da destekleyebilir. Bu çalışmanın birincil amacı, diyabetli bireylerin ayak yapısı ve plantar basınç özelliklerini belirlemek ve kişiye özel tabanlık tasarımı ve üretimini yönlendirmek için bireyselleştirilmiş tabanlık tanımlama parametreleri geliştirmektir. Çalışmaya toplam 50 diyabetli hasta (26 kadın ve 24 erkek) katılmıştır. Her katılımcı için statik plantar basınç ölçümleri ve ayak antropometrik değerlendirmeleri yapılmıştır. Basınç dağılımı modelleri bölgesel olarak (ön ayak, orta ayak, arka ayak) analiz edilmiş ve biyomekanik referans değerleriyle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bu analizlere dayanarak, hastaya özgü biyomekanik ihtiyaçları karşılamak için bir dizi objektif tabanlık tanımlama parametresi belirlenmiştir. Ayrıca, hasta giriş verilerini otomatik olarak işlemek ve karşılık gelen tabanlık parametrelerini oluşturmak için özel bir yazılım programı geliştirilmiştir. Sonuçlar, plantar basınç verilerinin sistematik olarak yapılandırılmış tabanlık tasarım parametrelerine dönüştürülebileceğini göstermiştir. Geliştirilen yazılım, biyomekanik ölçümlerin tutarlı bir şekilde yorumlanmasını sağlamış ve daha standartlaştırılmış ve tekrarlanabilir bir süreci desteklemiştir. Bu entegre klinik-teknolojik yaklaşım, diyabetli bireyler için özel tabanlık tasarımında doğruluğu ve verimliliği artırmaya ve klinik karar verme sürecindeki öznelliği azaltmaya katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is associated with progressive biomechanical changes in foot structure and plantar pressure distribution, leading to an increased risk of ulceration and related complications. The correct design of custom insoles is crucial for effective plantar pressure management. However, integrating additional standardized and data-driven criteria into the prescribing process can further support clinical decision-making. The primary aim of this study was to determine the foot structure and plantar pressure characteristics of individuals with diabetes and to develop individualized insole definition parameters to guide the design and production of custom insoles. A total of 50 diabetic patients (26 women and 24 men) participated in the study. Static plantar pressure measurements and foot anthropometric assessments were performed for each participant. Pressure distribution patterns were analyzed regionally (forefoot, midfoot, hindfoot) and evaluated in relation to biomechanical reference values. Based on these analyses, a set of objective insole definition parameters was determined to meet patient-specific biomechanical needs. Furthermore, a custom software program was developed to automatically process patient input data and generate the corresponding insole parameters. The results demonstrated that plantar pressure data can be systematically converted into structured insole design parameters. The developed software enabled consistent interpretation of biomechanical measurements and supported a more standardized and reproducible process. This integrated clinical-technological approach will contribute to increasing accuracy and efficiency in custom insole design for individuals with diabetes and reducing subjectivity in the clinical decision-making process.