2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında devlet memurlarının disiplin soruşturmasının temel esasları
Basic principles of disciplinary investigations of civil servants within the scope of Higher Education Law no. 2547
- Tez No: 1001333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN SACİT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İdare hukukunda yer alan idari yaptırımların kapsamında sayılan disiplin hukuku yaptırımları kamu personelinin fiillerini önleyici ve cezalandırıcı niteliktedir. Ceza hukuku ile temel ilkeler ve yaptırım usulleri gibi konularda benzerlikleri bulunan disiplin hukukunun amacı, idarenin ve kamu personelinin görevlerini en iyi şekilde yapabilmesi dolayısıyla da kamu hizmetinin teminini sağlamaktır. Disiplin hukukunun ana sorunlarından biri bütüncül bir yapıda olmamasıdır. Personelin unvanı ve niteliğine göre farklı kanunlarda kendine yer edinmiştir. Memurlar yönünden genel nitelikli kanun 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'dur. Üniversitede çalışan memurlar yönünden diğer memurlardan farklı olarak özel kanun olan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu önem taşımaktadır. Üniversitede görev yapan memurlara disiplin mevzuatı açısından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun özel kanun olması dolayısıyla öncelikle uygulanmakla birlikte 2547 sayılı Kanun'un 53/b maddesinin son cümlesinde“…Memurlar hakkında ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125 inci maddesi uygulanır.”hükmü bulunduğundan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun bahsedilen bu maddesinde yer alan genel nitelikte kurallar da uygulanır. Buradan anlaşılması gereken üniversitede görev yapan memurlar yönünden yalnızca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125'inci maddesi yönünden 657 sayılı Kanun'a bakılacağı diğer yönlerden ise 2547 sayılı Kanun'un esas alınacağıdır. Çalışmamızda öncelikle disiplin hukukunun kavramsal boyutu ve niteliğine yer verilerek disiplin hukukunun temel kavramlarının, disiplin suç ve cezalarının ve disiplin hukukunun özelliklerinin daha iyi idrak edilmesi sağlanmaya çalışılmış sonrasında üniversitede görev yapan memurların disiplin soruşturma süreçleri, disiplin soruşturmasında önem arz eden hususlar, disiplin hukukunda uygulanan temel hukuk ilkeleri ve disiplin hukukunda ispat konuları kapsamlı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda üniversitede görev yapan memurların disiplin mevzuatı merkeze konularak özel nitelikli kanun olan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile genel nitelikli kanun olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu esasında bir anlatım yapılmıştır. Disiplin hukuku konuları incelenirken disiplin hukukunun kendine özgü yapısı, niteliği ve özellikleri dikkate alınmış ve disiplin hukukunda sorun arz eden hususların giderilmesine yönelik gereklilikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disciplinary law sanctions, which are considered within the scope of administrative sanctions in administrative law, are preventive and punitive for the acts of public personnel. The purpose of disciplinary law, which has similarities with criminal law in matters such as basic principles and sanction procedures, is to ensure that the administration and public personnel can perform their duties in the best way and thus provide public services. One of the main problems of disciplinary law is that it does not have a holistic structure. It has a place in different laws according to the title and qualification of the personnel. The general law in terms of civil servants is the Civil Servants Law No. 657. In terms of civil servants working at the university, unlike other civil servants, the Higher Education Law No. 2547, which is a special law, is important. Although the Higher Education Law No. 2547 is primarily applied to the civil servants working at the university in terms of disciplinary legislation because it is a special law, in the last sentence of Article 53/b of the Law No. 2547, it is stated that“... Article 125 of the Civil Servants Law No. 657 is applied to civil servants.Since there is a provision of ”, the general rules in this article of the Civil Servants Law No. 657 are also applied. What should be understood from here is that only Law No. 657 will be examined in terms of Article 125 of the Civil Servants Law No. 657 in terms of civil servants working at the university, and Law No. 2547 will be taken as a basis in other aspects. In our study, first of all, the conceptual dimension and nature of disciplinary law were included and it was tried to provide a better understanding of the basic concepts of disciplinary law, disciplinary offenses and penalties and the characteristics of disciplinary law, and then the disciplinary investigation processes of the civil servants working at the university, the issues that are important in the disciplinary investigation, the basic legal principles applied in the disciplinary law and the proof issues in the disciplinary law were tried to be discussed comprehensively. In our study, the disciplinary legislation of the civil servants working at the university was put at the center and an explanation was made on the basis of the Higher Education Law No. 2547, which is a special law, and the Civil Servants Law No. 657, which is a general law. While examining the disciplinary law issues, the unique structure, nature and characteristics of disciplinary law were taken into account and the requirements for the elimination of problematic issues in disciplinary law were evaluated.