Kamu disiplin hukukunun genel görünümü ve Milli Savunma Üniversitesinde görev yapan sivil akademik personelin durumu
General view of public disciplinary law and status of civilian academic staff working at The National Defense University
- Tez No: 773926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Disiplin, Devlet ve diğer kamu tüzel kişilerinde çalışan kişilerin uymakla yükümlü oldukları ve uymamaları halinde çeşitli yaptırımlarla karşılaştığı bir düzen olarak tanımlanabilir. Ülkemizde, kamu personellerinin disiplin hukukuna ilişkin temel hukuki düzenlemelere bakıldığında karşımıza, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu, 7068 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun başta olmak üzere burada zikredilmeyen diğer düzenlemeler çıkmaktadır. Bu düzenlemelerin kurumlarda görevli hangi statüdeki personele uygulanacağı önemli bir husustur. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2016 yılında Millî Savunma Bakanlığına bağlı olarak kurulan ve kendisine harp okulları ile diğer askerî kurumlarının bağlandığı, ordumuza askerî personel yetiştirme gibi yegane ve özel bir görev ve sorumluluğa sahip olan, ülkemizin önemli kurumlarından birisidir. MSÜ, üstlendiği görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmek adına bünyesinde farklı statülerde kamu personelleri istihdam etmektedir. Bu statüler; Subay, astsubay ve diğer askerî personeller, Devlet memurları ve akademik faaliyetler de icra etmesi sebebiyle akademik personellerdir. Çalışmamızda, MSÜ bünyesinde görev yapan sivil akademik personelin disiplin soruşturması usulü açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, çalışmamızın birinci bölümünde disiplin kavramı incelenmiş, disiplin hukuku ilkeleri ortaya konulmuş, disiplin soruşturmasına benzer kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, MSÜ'nün bünyesinde farklı statüde personeller istihdam etmesi sebebiyle MSÜ'de görev yapan personellerin statüsü izah edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, 2547 sayılı Kanun'a göre disiplin soruşturması usulü detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise 657 sayılı Kanun'a göre disiplin soruşturması usulü, üçüncü bölümde izah edilen ve Devlet memurlarının disiplin soruşturması için de geçerli olan konulara tekraren yer verilmeyerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Discipline can be defined as an order that people working in the state and other public legal entities are obliged to comply with and face various sanctions if they do not comply. In our country, when we look at the basic legal regulations regarding the disciplinary law of public personnel, we encounter here, especially the Law No. 657 on Civil Servants, the Law on Higher Education No. 2547, the Turkish Armed Forces Discipline Law No. 6413, and the Decree Law No. 7068 on General Law Enforcement Disciplinary Provisions. There are other regulations not mentioned. It is an important issue in which status these regulations will be applied to the personnel working in the institutions. The National Defense University (MSU) is one of the important institutions of our country, which was established in 2016 under the Ministry of National Defense and has the unique and special duty and responsibility of training military personnel for our army, to which the war schools and other military institutions are connected. MSU employs public personnel of different statuses in order to fulfill its duties in the best way possible. These statuses are; Officers, non-commissioned officers and other military personnel are civil servants and academic personnel due to their academic activities. In our study, the method of disciplinary investigation of the civilian academic staff working in MSU has been tried to be explained. In this context, in the first part of our study, the concept of discipline was examined, the principles of disciplinary law were revealed, and concepts similar to disciplinary investigation were tried to be explained. In the second part, the status of the personnel working in MSU has been tried to be explained, since MSU employs personnel with different status. In the third part, the disciplinary investigation procedure according to the Law No. 2547 has been tried to be examined in detail. In the fourth chapter, the disciplinary investigation procedure according to the Law No. 657 has been tried to be explained by not including the issues explained in the third chapter and which are also valid for the disciplinary investigation of civil servants.