İzmir Kemalpaşa Kızılüzüm Pb-Zn-Ag yatağının oluşumunun incelenmesi
Investigation of the formation of Pb-Zn-Ag deposit in Kizilüzüm Kemalpaşa Izmir
- Tez No: 1001354
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH HANİLÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kızılüzüm Pb–Zn–Ag yatağı, Batı Anadolu'da Bornova Fliş Zonu'na (BFZ) ait rekristalize kireçtaşları içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanındaki BFZ, altta rudistli Üst Kretase yaşlı rekristalize dolomitik kireçtaşlarıyla başlamakta ve üzerine baskın olarak fosilsiz kumtaşı ve şeyl ardalanmalarından oluşan, yer yer kireçtaşı mercekleri içeren Geç Kretase–Paleosen yaşlı fliş tipi bir istif gelmektedir. Muhtemelen Oligosen - Miyosen (?) ve sonrası yaşlı kataklastik yapılı granitik kayaçlar BFZ'yi kesmektedir. BFZ bindirmeli (imbrike) bir iç yapı sergilemekte olup Kızılüzüm Pb–Zn–Ag cevherleşemsi, rekristalize dolomitik kireçtaşları içerisinde, özellikle düşük açılı, yoğun breşik yapılı bindirme zonlarında ve bu zonlar ile yüksek açılı fayların kesişim zonlarında gelişmiştir. Kızılüzüm Pb-An-Ag cevherleşmelerinin ilksel parajenezinde pirit, markazit, sfalerit, galen ve barit mineralleri yer almaktadır. İkincil süreçlerde ise smitzonit, serüzit, anglezit, hidrozinkit, hematit, götit gibi oksitli ve karbonatlı mineraller gelişmiştir. Oksitli bulk cevherler %0,4–44 Zn, %0,2–12,5 Pb, 65–3305 ppm As ve 1,5–347 ppm Ag içermektedir. Gümüşün, Pb ve S ile orta dereceli güçlü korelasyon (r = 0.7), gümüşün galen ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Sıvı kapanım çalışmalarına göre, cevherleşmeye eşlik eden baritlerin oluşum sıcaklığı (Th) ortalama 238°C, tuzluluğu ise %5.4 NaCl eşdeğeri olup cevher oluşturan çözeltilerin kökeninin baskın olarak magmatik-hidrotermal ve olasılıkla meteorik veya formasyon sularının da karışımına işaret etmektedir. Kükürt izotop (δ34SV-CDT) analzileri (sülfidler için ort. ‰-6.86; aralık: ‰–11,95 ila ‰4,46; n = 27), barit için ‰8.75; aralık: ‰0,67 ila ‰; 14,05; n = 5) kükürdün magmatik ve organik maddece zengin kabuksal kaynakların karışımından türediğini ve Termokimyasal Sülfat İndirgenmesi (TSR) işlemleriyle indirgendiğine işaret etmektedir. Minerallerin LA-ICP-MS ile elde edilen iz element içerikleri (sfaleritte düşük Fe, yüksek Cd; piritte düşük Co/Ni oranı ve yüksek Tl), cevherleşmenin magmatik bir kaynaktan uzakta, distal zonda geliştiğini göstermektedir. Saha ve analitik verileri birlikte değerlendirildiğinde; Kızılüzüm Pb–Zn–Ag cevherleşmesinin, Bornova Fliş Zonu'na (BFZ) sokulmuş Oligosen–Miyosen magmatizmasıyla ilişkili magmatik-hidrotermal çözeltilerin meteorik ve/veya formasyon sularının karışımı sonucunda, orta-yüksek sıcaklıkta oluşmuş, distal (uzak) zonda karbonatlı kayaçlardaki yapısal hatlar tarafından kontrol edilmiş bir yatak olduğu ve tespit edilen özellikleriyle dünya genelinde tanımlanan CRD (Karbonat Replasman Tipi) tipi Pb–Zn yataklara büyük ölçüde benzediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The Kızılüzüm Pb–Zn–Ag deposit is located within recrystallized limestones belonging to the Bornova Flysch Zone (BFZ) in Western Anatolia. In the study area, the BFZ begins with Upper Cretaceous recrystallized dolomitic limestones containing rudists, overlain by a Late Cretaceous–Paleocene flysch-type succession composed predominantly of fossil-free sandstones and shales, locally including limestone lenses. Cataclastic granitic rocks, probably of Oligocene–Miocene (?) and younger age, intrude the BFZ. The BFZ exhibits an imbricated internal structure, and the Kızılüzüm Pb–Zn–Ag mineralization developed within recrystallized dolomitic limestones, particularly in low-angle, intensely brecciated thrust zones and at the intersections of these zones with high-angle faults. The primary paragenesis of the Kızılüzüm Pb–Zn–Ag mineralization includes pyrite, marcasite, sphalerite, galen, and barite. As a result of oxidation, secondary oxide and carbonate minerals such as smithsonite, cerussite, anglesite, hydrozincite, hematite, and goethite have formed. Oxidized bulk ores contain 0.4–44 wt.% Zn, 0.2–12.5 wt.% Pb, 65–3305 ppm As, and 1.5–347 ppm Ag. The moderate to strong correlation of silver with Pb and S (r = 0.7) indicates that silver is associated with galen. Fluid inclusion studies show that barite associated with the mineralization formed at an average homogenization temperature (Th) of 238°C, with salinity of 5.4 wt.% NaCl equivalent. These data suggest that the ore-forming fluids were predominantly magmatic-hydrothermal in origin, with possible mixing of meteoric and/or formation waters. Sulfur isotope (δ34SV-CDT) analyses (sulfides: mean –6.86‰; range –11.95 to +4.46‰; n = 27; barite: mean +8.75‰; range +0.67 to +14.05‰; n = 5) indicate that sulfur was derived from a mixture of magmatic sources and crustal sources rich in organic matter, and was reduced through Thermochemical Sulfate Reduction (TSR) processes. Trace element compositions obtained by LA-ICP-MS (sphalerite with low Fe and high Cd; pyrite with low Co/Ni ratios and high Tl) suggest that the mineralization developed in a distal zone, away from a magmatic source. Integration of field and analytical data indicates that the Kızılüzüm Pb–Zn–Ag mineralization formed at medium to high temperatures from magmatic-hydrothermal fluids related to Oligocene–Miocene magmatism intruding the BFZ, mixed with meteoric and/or formation waters. The deposit is structurally controlled within carbonate rocks in a distal zone, and based on its characteristics, it closely resembles globally recognized Carbonate Replacement Deposit (CRD)-type Pb–Zn deposits.