Meslek lisesi öğrencilerinin sosyal dışlanma ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin farklı değişkenlerle incelenmesi
An analysis of the relationship between social exclusion and social media addiction among vocational high school students using
  1. Tez No: 1001355
  2. Yazar: AYŞE TONKUR KABAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KUKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı meslek liselerinde okuyan öğrencilerin sosyal dışlanmaları ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada, meslek lisesi öğrencilerinin sosyal dışlanma ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi için tarama çeşitlerinden, ilişkisel tarama modeli seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 Eğitim öğretim yılında Tokat ilinin Erbaa ilçesinde bulunan dört faklı meslek lisesi türünde öğrenim görmekte olan 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencilerinden 104 kız öğrenci 81 erkek öğrenci toplamda 185 öğrenci oluşturmaktadır. Sınıflar tesadüfi seçilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Dışlanma Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeğinden faydalanılmıştır. Sosyal dışlanma ölçeğinde görmezden gelinme alt basamağında 5 madde bulunurken, dışlanma alt basamağında ise 6 madde bulunmaktadır. Görmezden gelme ve dışlama alt ölçeğinin alfa katsayıları Cronbach hesaplamalarına göre sırasıyla 0,82 ve 0,83'tür. Sosyal medya bağımlılığı ölçeğinin Cronbach Alpha katsayısının .93 bulunduğu, bu durumun alt faktörler için .81 ile .86 arasında veriler olarak bulunduğu görülmektedir. Elde edilen veriler parametrik analiz yöntemleri ile incelenerek sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between social exclusion and social media addiction among vocational high school students. In the study, the correlational survey model was selected from among the types of surveys to determine the relationship between social exclusion and social media addiction among vocational high school students. The study group consisted of 185 students, including 104 female students and 81 male students from grades 9, 10, 11, and 12 attending four different types of vocational high schools in the Erbaa district of Tokat province during the 2024-2025 academic year. The classes were selected randomly. The Personal Information Form, Social Exclusion Scale, and Social Media Addiction Scale were used in the study. The social exclusion scale has 5 items in the ignoring subscale and 6 items in the exclusion subscale. The alpha coefficients of the ignoring and exclusion subscales are 0.82 and 0.83, respectively, according to Cronbach's calculations. The Cronbach Alpha coefficient of the social media addiction scale is .93, and this is reflected in the data for the sub-factors, which range from .81 to .86. The data obtained were examined using parametric analysis methods, and the results were summarized.