İzmir Kemalpaşa'da doğal olarak yetişen kuşburnu bitkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 65740
  2. Yazar: MURAT GÜNERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ABSTRAKT Kuşburnunun, ülkemizde tabii florada geniş bir yayılma alanına sahip olması ve son günlerde önem kazanması nedeniyle Kemalpaşa yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnu bitkilerinde yürütülen çalışmada, bitkisel özellikler, meyve özellikleri ve birim yaprak alanındaki stoma sayısı incelenmiştir. Ayrıca, bitkilerde çiçek tozu canlılık testi ve çimlendirme denemesi, kendileme çalışmaları, fenolojik gözlemler ve sürgün uçlarında fenolik madde analizi yapılmıştır. Kuşburnu bitkilerinde çiçeklenme 2-19 Mayıs 1996 döneminde tespit edilmiştir. Çiçek çapı 47.5-61.1 mm, erkek organ sayısı 82-107.95 adet/çiçek, dişi organ sayısı 19.95-41.50 adet/çiçek arasında değişmiştir. Birim yaprak alanındaki stoma sayısı 230.2-380.2 adet/mm2, stoma hücresi eni 18.51 - 21.36ja, stoma hücresi boyu 25.01-28.47ja arasında değişim göstermiştir. Bitkilerin ortalama meyve ağırlığı 1.222-2.204 g, meyve eti oranı %60.84 - %74.30, C vitamini içeriği 133-266 mg / 100 gr, toplam asitlik %1.7 - %2.5 ; S.Ç.K.M %24.8 - %32.0 arasında dağılım göstermiştir. En iyi çiçek tozu çimlenme oranı %1 ağar + %25 sakkaroz ortamında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rosa sp. which occupies important place among natural flora of our country has gained importance in recent years due to its usefulness and growing over rast area. Present research work was investigate to study various plant and fruit characteristics along with number of stomata per unit leaf area in Kemalpaşa region. Beside this pollen viability and germination, selfing studies and analysis of phenolic compounds at shoot tips were also done. Flowering period extended from 2 to 19th May. Flower size ranged from 47.5-61.1 mm, number of stamens and pistils ranged from 82.00 - 107.95 and 19.95 - 41.50 per flower.The number of stomata per unit leaf area ranged from 230.2 - 380.2 n/mm2.The average fruit weight lied between 1.222 - 2.204 g. The flesh percentage, vitamin C and total acidity were recorded from 60.84-74.30, 133-266 mg/100 g of fruit and 1.7-2.5 percent respectively. Total soluble solids ranged from 24.8-32.0 percent. The best results regarding pollen tube germination were obtained when agar 1 % +25 % sucrose was used as medium.