Karışık endüstriyel atıksu karakterizasyonunun zamansal değişiminin belirlenmesi ve kirleticilerin istatistiksel değerlendirilmesi
Determination of temporal variation in mixed industrial wastewater characterization and statistical assessment of pollutants
  1. Tez No: 1001356
  2. Yazar: YASEMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AYDIN, DOÇ. DR. ELİF TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) bünyesinde oluşan karışık endüstriyel atıksuların zamansal ve çok değişkenli yapısı, çok yıllı izleme verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Farklı sektörlerden kaynaklanan deşarjların ortak altyapı sistemlerinde birleşmesi sonucunda; KOİ, AKM, yağ-gres, besin elementleri, ağır metaller, renk ve pH gibi parametrelerin yüksek değişkenlik, doğrusal olmayan ilişkiler ve belirgin zamansal dalgalanmalar sergilediği belirlenmiştir. Çalışmada öncelikle tanımlayıcı istatistikler ile veri setinin dağılım özellikleri ve aykırı değer yapısı ortaya konulmuş; ardından Pearson, Spearman ve Kendall korelasyon analizleri ile parametreler arasındaki temel ilişkiler değerlendirilmiştir. Bu analizler, karışık endüstriyel atıksuların yalnızca klasik istatistiksel yöntemlerle tam olarak temsil edilemediğini göstermiştir. Bu kapsamda, çalışmanın ana bulguları Random Forest makine öğrenmesi modeli kullanılarak elde edilmiştir. Model, doğrusal olmayan ilişkileri ve çok değişkenli etkileşimleri başarıyla yakalayarak, atıksu karakterinin tahmininde yüksek doğruluk sağlamıştır. Random Forest'ın sağladığı değişken önem analizi, bazı parametrelerin (özellikle organik yük ve askıda katı madde ile ilişkili göstergelerin) atıksu karakteri üzerinde baskın rol oynadığını açık biçimde ortaya koymuş; böylece modelin yalnızca tahmin gücü değil, açıklanabilirliği de güçlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çevresel risklerin tekil parametre aşımlarından ziyade parametrelerin birlikte oluşturduğu etkileşimli yapı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu tez, istatistiksel analizler ile Random Forest gibi açıklanabilir makine öğrenmesi modellerinin birlikte kullanılmasının, farklı endüstri türlerinden kaynaklanan karışık atıksuların değişken yapısının anlaşılmasına katkı sağlayarak, sürdürülebilir endüstriyel su yönetimi politikalarının geliştirilmesine destek olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the temporal and multivariate structure of mixed industrial wastewater generated within Organized Industrial Zones was analyzed using long-term monitoring data. As a result of discharges originating from different industrial sectors being combined within a shared infrastructure system, parameters such as chemical oxygen demand (COD), suspended solids (SS), oil and grease, nutrients, heavy metals, color, and pH were found to exhibit high variability, nonlinear relationships, and pronounced temporal fluctuations. The study first employed descriptive statistical analyses to characterize the distributional properties of the dataset and identify outlier structures; subsequently, Pearson, Spearman, and Kendall correlation analyses were applied to evaluate the fundamental relationships among parameters. These analyses demonstrated that mixed industrial wastewater cannot be fully characterized using classical statistical methods alone. Within this framework, the main findings of the study were obtained using the Random Forest machine learning model. The model successfully captured nonlinear relationships and multivariate interactions, providing high predictive accuracy in representing wastewater characteristics. Variable importance analysis derived from the Random Forest model clearly revealed that certain parameters—particularly indicators associated with organic load and suspended solids—play a dominant role in defining wastewater behavior, thereby enhancing not only the model's predictive performance but also its interpretability. The results indicate that environmental risks are more strongly associated with the interactive behavior of multiple parameters rather than isolated exceedances of individual parameters. This thesis aims to support the development of sustainable industrial water management policies by contributing to a better understanding of the variable structure of mixed industrial wastewater originating from diverse industrial sectors through the integrated use of statistical analyses and explainable machine learning models such as Random Forest.