Yeşil büyümenin ekonomik fırsatları ve kısıtlamaları: Güney Kore büyüme stratejisinin Türkiye için uygulanabilirliği
The economic opportunities and constraints of green growth: The applicability of South Korea's growth strategy to Turkey
- Tez No: 1001357
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda birçok ülke, artan çevre sorunları ve iklim değişikliği ile mücadele amacıyla sürdürülebilir ekonomi politikalarına yönelmektedir. Çevresel sorunlarla mücadele politikalarında yeşil büyüme yaklaşımı giderek artan oranda rağbet görmektedir. Güney Kore uyguladığı yeşil büyüme stratejileri ile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından bir model olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Güney Kore büyüme stratejisinin incelenerek, yeşil büyümeye dayalı bir ekonomik program çerçevesinde Türkiye'de uygulanabilirliğinin araştırılması konusunda gerekli akademik katkıyı sağlamaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Birincil kaynaklardan alınan istatistiksel veriler, betimsel ve karşılaştırmalı analiz yöntemleriyle incelenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanarak araştırma sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmada yeşil büyümenin Türk Ekonomisinde sağlayacağı fırsatlar ve kısıtlamalar tartışılmış, Türkiye ve Güney Kore'nin ekonomik, ekolojik ve sosyal göstergeleri karşılaştırılmış, Güney Kore modelinin başarılı ve başarısız sonuçları ortaya konulmuştur. Güney Kore Yeşil Büyüme Stratejisi sonuçlarının analizinden elde edilen bulgular Güney Kore'nin sürdürülebilir kalkınmanın üç ana boyutundan ekonomik alanda başarılı, çevresel sürdürülebilirlikte kısmen başarılı, sosyal boyutunda ise başarısız olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Güney Kore tecrübesinin başarılı ve başarısız sonuçları göz önüne alındığında, Türkiye'nin izleyeceği yeşil büyüme modeli kendi koşullarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak kurgulanmalıdır. İzlenecek politikalar, ekonomik büyüme ve çevresel sürdürülebilirlikle birlikte, toplumda eşitsizliklerin giderilmesi ve gelir adaletinin sağlanmasına odaklanmalıdır. Türkiye'nin özgün yeşil büyüme modeli, sürdürülebilir kalkınmanın hiçbir faktörünü göz ardı etmeden hazırlanmalı, içselleştirilmeli ve proaktif biçimde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, many countries have turned to sustainable economic policies in order to combat increasing environmental problems and climate change. The green growth approach is becoming increasingly popular in policies to combat environmental problems. South Korea stands out as a model for developing countries such as Türkiye with its green growth strategies. The aim of this study is to provide the necessary academic contribution to researching the applicability of a green growth-based economic programme in Türkiye by examining South Korea's growth strategy. A qualitative research method was used in the study. Statistical data obtained from primary sources were examined using descriptive and comparative analysis methods, and the findings were interpreted to seek answers to the research questions. The study discusses the opportunities and constraints that green growth will provide for the Turkish economy, compares the economic, ecological and social indicators of Türkiye and South Korea, and presents the successful and unsuccessful outcomes of the South Korean model. Findings from the analysis of the results of South Korea's Green Growth Strategy indicate that South Korea has been successful in the economic dimension of sustainable development, partially successful in environmental sustainability, and unsuccessful in the social dimension. Therefore, considering the successful and unsuccessful outcomes of South Korea's experience, Türkiye's green growth model should be designed according to its own conditions and needs. The policies to be followed should focus on economic growth and environmental sustainability, as well as on eliminating inequalities in society and ensuring income justice. Türkiye's unique green growth model should be prepared, internalised and proactively implemented without neglecting any factor of sustainable development.