Işık kaynaklarının ağrı kesicilerinin optoelektronik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of light sources on the optoelectronic properties of pain relievers
  1. Tez No: 1001371
  2. Yazar: BURCU ŞEYMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, yaygın olarak kullanılan üç farklı ağrı kesici ilaç olan Parol (parasetamol), İbuprofen ve Morfin'in optoelektronik özellikleri sistematik ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İlgili ilaç çözeltileri hazırlanarak, UV ışık kaynağı kullanılmadan ve 254 nm, 365 nm ile 400 nm dalga boylarına sahip UV ışık kaynakları altında absorbans, geçirgenlik, optik bant aralığı ve kırılma indisi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Optik soğurma davranışları UV–görünür bölgede değerlendirilmiş, elde edilen absorbans ve geçirgenlik spektrumlarından optik bant aralıkları Tauc yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Sonuçlar, her üç ilacın da doğrudan izinli bant geçişine sahip, geniş bant aralıklı organik yarıiletken benzeri davranış sergilediğini ortaya koymuştur. Kırılma indisi ölçümleri, tüm örneklerde normal ve anormal dispersiyon bölgelerinin varlığını doğrulamış; UV ışık etkisiyle maksimum kırılma indisi değerlerinde azalma ve rezonans bölgelerinde kaymalar gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, UV ışığın bu ilaçların elektronik yapısını ve ışık–madde etkileşimlerini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bu çalışma, söz konusu ağrı kesicilerin yalnızca farmasötik açıdan değil, aynı zamanda UV-duyarlı optoelektronik, biyomedikal fotonik ve sensör uygulamaları için fonksiyonel organik malzemeler olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optoelectronic properties of three widely used analgesic drugs—Paracetamol (Parol), Ibuprofen, and Morphine—were systematically and comparatively investigated. Solutions of the drugs were prepared and optical measurements were carried out both without UV irradiation and under UV light sources with wavelengths of 254 nm, 365 nm, and 400 nm. Absorbance and transmittance spectra were recorded in the UV–visible region, and the optical band gaps were determined using the Tauc method. The results clearly demonstrate that all three drugs exhibit direct allowed electronic transitions and behave as wide band gap organic semiconductor-like materials. Refractive index analyses revealed pronounced normal and anomalous dispersion regions, while UV irradiation led to a reduction in maximum refractive index values and shifts in resonance frequencies. These findings indicate that UV irradiation induces significant modifications in the electronic structure and light–matter interaction mechanisms of the investigated drugs. The results suggest that Paracetamol, Ibuprofen, and Morphine can be considered not only as pharmaceutical compounds but also as UV-sensitive functional organic materials with potential applications in optoelectronic devices, biomedical photonics, UV sensors, and optical dosimetry systems.