OECD ülkelerinin mali sürdürülebilirliğinin mekansal ekonometrik analizi
The spati̇al econometri̇c analysi̇s of fi̇scal sustai̇nabi̇li̇ty i̇n OECD countri̇es
  1. Tez No: 1001374
  2. Yazar: UĞUR SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, OECD ülkelerinin mali sürdürülebilirliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, kamu borcu, kamu geliri, kamu harcamaları ve bütçe dengesi gibi mali göstergeler üzerinde yoğunlaşarak, bu değişkenlerin mali sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini mekânsal ekonometrik modeller aracılığıyla analiz etmektedir. Araştırmanın bulguları, bu göstergelerin birbirleriyle ve ekonomik performanslarla olan ilişkilerinin karmaşık doğasını ortaya koymakta ve OECD ülkeleri arasında mali politikaların koordinasyonunun önemini vurgulamaktadır. Çalışma, mali sürdürülebilirlik konusunda politika yapıcıların karar alma süreçlerini bilgilendirmeyi ve mali krizlere karşı daha dayanıklı politikalar geliştirilmesini teşvik etmeyi hedeflemektedir. Sonuçlar, mali disiplin ve yapısal reformların hızlandırılmasının, uzun vadeli ekonomik istikrar ve sürdürülebilir büyüme için elzem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the fiscal sustainability of OECD countries. Especially focusing on fiscal indicators such as public debt, public revenue, public expenditures and budget balance, the study analyzes the effects of these variables on fiscal sustainability and their relationships with each other through spatial econometric models. The findings of the research reveal the complex nature of the relationships between these indicators and economic performance, emphasizing the importance of coordinating fiscal policies among OECD countries. The study aims to inform policymakers' decision-making processes on fiscal sustainability and encourage the development of more resilient policies against fiscal crises. The results demonstrate that accelerating fiscal discipline and structural reforms are essential for long-term economic stability and sustainable growth.