Çevresel dinamizmin yenilik performansına etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolü
The mediating role of organizational learning in the effect of environmental dynamism on innovation performance
  1. Tez No: 1001375
  2. Yazar: AYSU KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BIYIKBEYİ BAŞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çevresel dinamizm, işletmelerin faaliyet gösterdiği dış çevrenin değişim hızını, öngörülemezliğini ve karmaşıklığını ifade eden kritik bir örgütsel bağlam unsurudur. Bu hızlı ve belirsiz çevresel koşullar, firmaların yenilik performansını önemli ölçüde şekillendirmekte; söz konusu etki sürecinde örgütsel öğrenme temel bir yetkinlik alanı olarak öne çıkma potansiyeli göstermektedir. Örgütsel öğrenme, işletmelerin çevresel değişimlere uyum sağlayabilmesi, yeni bilgiyi edinip yorumlayabilmesi ve bu bilgiyi süreçlerine entegre ederek yenilikçi çıktılar üretebilmesi açısından stratejik bir mekanizma niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, çevresel dinamizmin yenilik performansı üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu etkide örgütsel öğrenmenin aracılık rolünü incelemektir. Çalışma kapsamında Türkiye'de Gaziantep ilinde faaliyet gösteren 303 katılımcıya çevrimiçi ve yüz yüze anketler uygulanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS programı üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, algılanan çevresel dinamizmin yenilik performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca örgütsel öğrenmenin bu ilişki üzerinde güçlendirici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Literatürde çevresel dinamizm, örgütsel öğrenme ve yenilik performansını birlikte ele alan çalışmaların sınırlı olması araştırmanın alana katkısına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental dynamism is a critical organizational context factor that refers to the speed of change, unpredictability, and complexity of the external environment in which firms operate. These rapid and uncertain environmental conditions significantly shape firms' innovation performance; within this effect process, organizational learning emerges as a fundamental capability with strong potential. Organizational learning functions as a strategic mechanism that enables firms to adapt to environmental changes, acquire and interpret new knowledge, and integrate this knowledge into their processes to generate innovative outputs. The purpose of this study is to examine the effect of environmental dynamism on innovation performance and to investigate the mediating role of organizational learning in this relationship. Within the scope of the study, online and face-to-face surveys were administered to 303 participants operating in the province of Gaziantep, Türkiye. The collected data were analyzed using the IBM SPSS software. The findings indicate that perceived environmental dynamism has a significant and positive effect on innovation performance. Furthermore, it was determined that organizational learning has a strengthening (mediating) effect on this relationship. The limited number of studies in the literature that simultaneously address environmental dynamism, organizational learning, and innovation performance highlights the contribution of this research to the field.