Ortaokul öğrencilerinin cebirsel düşünmeleri ile bilişsel süreçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between middle school students' algebraic thinking and cognitive processes
  1. Tez No: 1001378
  2. Yazar: HATİCE MERVE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇELİKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme performansları ile bilişsel süreçleri arasındaki ilişkileri incelemek; cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaşmaları ortaya koymak ve cebirsel düşünmenin alt bileşenlerinin (genelleştirilmiş aritmetik, fonksiyonel düşünme, modelleme dilleri) hangi bilişsel sistemlerle daha güçlü ilişkilendiğini belirlemektir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu 507 ortaokul öğrencisi (kız=253; erkek=254) oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanması sürecinde iki farklı ölçme aracı kullanılmıştır: (i) Cebir Test ve (ii) Bilişsel Test. Verilerin analizinde non-parametrik grup karşılaştırmaları ve ilişkisel çözümlemeler (Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon) yürütülmüştür. Bulgular, cebir ve biliş ölçümleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğunu göstermektedir. Cebir Testi toplam puanı ile Bilişsel Test toplam puanı arasındaki korelasyon orta-yüksek düzeydedir (r=0.588; p<.001) ve cebirsel performanstaki varyansın yaklaşık %35'ini açıklamaktadır (r²≈.35). Cinsiyete göre karşılaştırmalarda kız öğrenciler, Cebir Testi'nin tüm alt boyutlarında ve toplam puanda erkek öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek puan almıştır (GA: U=26399, p<.001; FD: U=27505, p=.004; MD: U=27602, p=.006; Toplam: U=27395, p=.004). Bilişsel performans için kurulan regresyon modelinde de cinsiyet ve sınıf düzeyi anlamlı yordayıcılar olarak bulunmuştur: kız olmanın bilişsel test puanını artırdığı (β=−0.0747; t=−2.96; p=.003; kodlama gereği erkekliğin puanı azalttığı) ve 8. sınıfta olmanın puanları yükselttiği (β=0.0654; t=2.58; p=.010) görülmüştür. Sınıf düzeyi bakımından, 8. sınıf öğrencilerinin bilişsel test ortalamalarının 7. sınıflara kıyasla anlamlı biçimde daha yüksek olduğu saptanmıştır; bu durum ortaokul yıllarında dikkat, bilişsel kontrol ve çalışma belleği gibi yürütücü işlevlerdeki gelişimle tutarlıdır. Sonuç olarak, cebirsel düşünme ile bilişsel süreçler birbirine güçlü biçimde bağlıdır; kız öğrenciler cebirsel performansta anlamlı üstünlük göstermekte, bilişsel testlerde de avantajları doğrulanmaktadır; sınıf düzeyi yükseldikçe (7'den 8'e) bilişsel performans artmaktadır; cebirsel performansın en güçlü belirleyicileri genelleştirilmiş aritmetik ve fonksiyonel düşünmedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between the algebraic thinking performance of 7th- and 8th-grade middle school students and their cognitive processes; to reveal differences according to gender and grade level; and to determine which cognitive systems are more strongly associated with the subcomponents of algebraic thinking (generalized arithmetic, functional thinking, and modeling languages). This study was conducted using a correlational survey design, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 507 middle school students (girls = 253; boys = 254). Two different measurement instruments were used in the data collection process: (i) the Algebra Test and (ii) the Cognitive Test. In the analysis of the data, non-parametric group comparisons and correlational analyses (Pearson correlation and multiple linear regression) were conducted. Findings indicated significant positive associations between algebra and cognition measures. The correlation between Algebra Test total and Cognitive Test total was moderate-to-high (r = 0.588; p < .001), accounting for approximately 35% of the variance in algebra performance (r² ≈ .35). By gender, girls scored significantly higher than boys on all algebra subscales and the total score (GA: U = 26399, p < .001; FT: U = 27505, p = .004; ML: U = 27602, p = .006; Total: U = 27395, p = .004). In the regression model for cognitive performance, both gender and grade level were significant predictors: being female increased cognitive test scores (β = −0.0747; t = −2.96; p = .003; due to coding,“male”decreased scores), and being in 8th grade raised scores (β = 0.0654; t = 2.58; p = .010). Regarding grade level, 8th graders' mean cognitive scores were significantly higher than those of 7th graders, consistent with developmental advances in executive functions such as attention, cognitive control, and working memory during middle school. In conclusion, algebraic thinking and cognitive processes are strongly interrelated; girls show a significant advantage in algebraic performance, which is mirrored in cognitive test outcomes; cognitive performance increases from 7th to 8th grade; and the strongest determinants of algebra performance are generalized arithmetic and functional thinking.