Elektif sezaryen operasyonlarında intravenöz ondansetronun iskemi modifiye albumin ve tiyol seviyelerine etkisi
The effect of intravenous ondansetron on ischemia-modified albumin and thiol levels in elective cesarean section operations
  1. Tez No: 1001399
  2. Yazar: SEVDA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY BARAN AKKUŞ, DR. KADİR TEOMAN ETİKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu geçiren gebelerde ondansetronun tiyol ve iskemi modifiye albümin seviyelerine ve spinal hipotansiyon üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Araştırma Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Doğum Ameliyathanesi' nde spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu geçirecek 18-45 yaş arası, ASA II ve 37-40. gestasyonel haftasındaki sağlıklı tekil gebeliğe sahip 90 sağlıklı gebe ile gerçekleştirildi. Preterm gebelikler, acil operasyonlar, riskli gebelikler, ondansetron ve/veya metoklopramid alerjisi olan, 1000 cc üzerinde kanama gerçekleşen ve 2 saatten uzun süren cerrahiler, intraoperatif propofol, ek doz antiemetik ihtiyacı olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Spinal anesteziden 5 dk önce iki gruba ayrılan hastalara intravenöz yoldan 4 mg ondansetron (Grup O) ve 10 mg metoklopramid (Grup M) uygulandı. Hastalardan postoperatif 2.saatte biyokimya tüpüne 5 mL intravenöz kan alınıp santifrüj sonrası eppendorf tüplerine aktarıldı. Çalışma gününe kadar -80 oC de saklandı. Erel& Neşelioğlu 'nun spektrofotometrik yöntemiyle hastalarda native tiyol, total tiyol, disülfit, iskemi modifiye albümin değerleri tespit edildi. Bulgular: Tüm gebelerin demografik verileri istatistiksel olarak benzerdi. Doğum sonrası bebeklerin Apgar skorlamaları ve fetal pH değerleri arasında fark yoktu. Her iki grup arasında kanama, yan etki ve efedrin bakımından anlamlı fark bulundu (sırasıyla p=0,029, p=0,005 ve p=0,035). Grup O'da yan etki olarak en sık bulantı (%31,1) görülürken, Grup M'de en sık görülen yan etki titremeydi (%22,2). Grup O' da kanama miktarı ortalaması 332,22±210,83 iken bu ortalama Grup M' de 392,89±163,63 olarak bulundu. Efedrin ortalaması Grup M 'de Grup O'ya göre anlamlı düzeyde yüksekti. Gruplar arası yapılan karşılaştırmalarda; hipotansiyon görülme yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulundu. Grup O'da hipotansiyon görülen hasta sayısı %82,2 (n=37), Grup M'ye göre %86,7 (n=39) daha düşüktür. 3.dk da görülen hipotansiyon Grup O'da %17,8 (n=8), Grup M'ye %42,2 (n=19) göre daha düşük olup 6.dk da daha yüksektir (Grup O'da %40 (n=18), Grup M'de %26,7 (n=12)). Tiyol ve İMA seviyeleri bakımından iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Sonuç: Spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu geçiren gebelerde ondansetronun profilaktik uygulaması metoklopramide kıyasla tiyol ve İMA seviyelerini anlamlı şekilde etkilemese de oksidasyon parametrelerini değiştirme eğilimi metoklopramidden daha fazla olabilir. Ondansetron intraoperatif kan basıncını metoklopramide göre daha yüksek tutarken vazopressör ihtiyacını ve kanama miktarını azaltır. Ondansetron titremeyi azaltırken bulantıyı arttırır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aimed to investigate the effects of ondansetron on thiol and ischemia-modified albumin (IMA) levels, as well as on spinal hypotension, in pregnant women undergoing elective cesarean sections under spinal anesthesia. Materials and Methods: The study was conducted at Ankara Etlik City Hospital Obstetrics Operating Room with 90 healthy pregnant women aged 18–45, at ASA II status, and at 37–40 weeks of gestation with singleton pregnancies. Preterm pregnancies, emergency surgeries, high-risk pregnancies, those with allergies to ondansetron and/or metoclopramide, surgeries with over 1000 mL blood loss, or lasting more than two hours, were excluded. Prior to spinal anesthesia, patients were divided into two groups and administered 4 mg of ondansetron (Group O) or 10 mg of metoclopramide (Group M) intravenously. Postoperatively, 5 mL of venous blood was collected into biochemistry tubes at the second hour and centrifuged into Eppendorf tubes, stored at -80°C until analysis. Using Erel & Neselioglu's spectrophotometric method, native thiol, total thiol, disulfide, and IMA levels were measured. Results: Demographic data were statistically similar across all participants. There were no differences in Apgar scores and fetal pH levels between the groups. Significant differences were found between the groups in terms of blood loss, side effects, and ephedrine use (p=0.029, p=0.005, and p=0.035, respectively). In Group O, the most frequent side effect was nausea (31.1%), while in Group M, the most frequent was shivering (22.2%). The average blood loss was 332.22±210.83 mL in Group O and 392.89±163.63 mL in Group M. Ephedrine use was significantly higher in Group M compared to Group O. In the comparisons made between the groups, it was found that there was no statistically significant difference between the groups in terms of hypotension (p>0.05). The number of patients with hypotension in Group O was 82.2% (n=37), 86.7% (n=39) lower than Group M. Hypotension seen at the 3rd minute was 17.8% (n=8) in Group O, 42.2% (n=19) lower than Group M and higher at the 6th minute (40% (n=18) in Group O, 26.7% (n=12) in Group M). No significant differences were observed between the groups in terms of thiol and IMA levels (p>0.05). Conclusion: In pregnant women undergoing elective cesarean section under spinal anesthesia, the prophylactic use of ondansetron, compared to metoclopramide, does not significantly affect thiol and IMA levels. However, it may have a greater tendency to alter oxidation parameters than metoclopramide. Ondansetron maintains intraoperative blood pressure at a higher level than metoclopramide while reducing vasopressor requirements and the amount of bleeding. Additionally, while ondansetron decreases shivering, it increases nausea.