Muhasebe meslek mensuplarının hata, hile ve dijital muhasebe uygulamaları ile ilgili görüş ve tutumlarının incelenmesi: Bursa ili örneği
An examination of accounting professionals views and attidudes toward errors, fraud ana digital accounting applications: The case of Bursa province
  1. Tez No: 1001405
  2. Yazar: MERVE TEMOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Değişen ve gelişen teknolojinin en çok etkilendiği alanlardan biri de muhasebedir.İşletmelerde bilgisayar teknolojilerinin kullanımına ilk başlayan ve bu teknolojileri benimseyip kullanan işletme departmanlarının başında muhasebe gelmektedir.Önceden kağıt, defter gibi geleneksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen muhasebe işlemleri yeni dönemde e-fatura, e-defter, e-beyanname ve benzeri dijital uygulamalar aracılığıyla yapılmaktadır. Muhasebe işlemlerinin dijital dönüşüm uygulamalarıyla gerçekleştirilmesiyle birlikte meslek mensuplarının bu uygulamalara ilişkin görüşleri önem kazanmıştır. Maliye Bakanlığı'nın denetimde hata ve hileleri önlemek, vergi gelirlerini artırmak ve denetimde etkinlik ile verimliliği sağlamak amacıyla dijital dönüşümü hayata geçirmesinden de meslek mensupları önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu araştırmanın amacı, Bursa ilinde aktif olarak faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının; hata ve hileye ilişkin, dijital muhasebe uygulamalarıyla ilgili ve dijital muhasebe uygulamalarının muhasebe denetiminde hata ve hilelerin azaltılması üzerindeki etkisi ile ilgili görüş ve tutumları incelenerek, bu görüş ve tutumların demografik özellikler açısından farklılık gösterip göstermediği tespit edilecektir. Ayrıca, meslek mensuplarının; hata ve hileye ilişkin, dijital muhasebe uygulamalarıyla ilgili ve dijital muhasebe uygulamalarının muhasebe denetiminde hata ve hilelerin azaltılması üzerindeki etkisi ile ilgili görüş ve tutumları arasındaki ilişki regresyon analizi ile belirlenecektir. Çalışma sonuçlarına göre, muhasebe meslek mensuplarının hata ve hileye ilişkin görüş ve tutumlarının orta-yüksek düzeyde, dijital muhasebe uygulamalarına yönelik tutumlarının orta düzeyde ve dijital muhasebe uygulamalarının denetimde hata ve hileleri azaltıcı etkisine ilişkin algılarının ise yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenler bazında yapılan analizlerde; cinsiyet, mükellef sayısı ve eğitim düzeyinin hata–hile algısı üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı, ancak eğitim düzeyinin dijital muhasebe uygulamalarına yönelik tutumlarda anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Yaş ve meslekte çalışma süresi azaldıkça dijital muhasebe uygulamalarına yönelik tutumların arttığı, çalışan sayısına göre ise yalnızca hata ve hileye ilişkin tutumlarda anlamlı bir farklılık bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the fields most affected by changing and developing technology is accounting. Among the departments within businesses, accounting is one of the first to adopt and utilize computer technologies. Accounting processes that were previously carried out using traditional methods such as paper and ledgers are now performed through digital applications such as e-invoicing, e-ledgers, e-declarations, and similar systems. With the implementation of accounting processes through digital transformation applications, the opinions of accounting professionals regarding these applications have gained importance. Accounting professionals have also been significantly affected by the Ministry of Finance's implementation of digital transformation with the aims of preventing errors and fraud in auditing, increasing tax revenues, and ensuring effectiveness and efficiency in supervision.The purpose of this study is to examine the opinions and attitudes of accounting professionals actively operating in the province of Bursa regarding errors and fraud, digital accounting applications, and the impact of digital accounting applications on reducing errors and fraud in accounting audits, and to determine whether these opinions and attitudes differ according to demographic characteristics. In addition, the relationships between accounting professionals' opinions and attitudes regarding errors and fraud, digital accounting applications, and the impact of digital accounting applications on reducing errors and fraud in accounting audits are determined through regression analysis. According to the results of the study, it was concluded that accounting professionals' opinions and attitudes toward errors and fraud are at a moderate-to-high level, their attitudes toward digital accounting applications are at a moderate level, and their perceptions regarding the error- and fraud-reducing effects of digital accounting applications in auditing are at a high level. Analyses conducted based on demographic variables revealed that gender, number of clients, and education level did not create a significant difference in perceptions of errors and fraud; however, education level created a significant difference in attitudes toward digital accounting applications. It was also found that as age and length of professional experience decrease, attitudes toward digital accounting applications increase, and that a significant difference was observed only in attitudes toward errors and fraud based on the number of employees.