Muhasebede hata, hile, meslek etiği ve dijital uygulamalar: TRA1 bölgesinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
Mistake, fraud, professional ethics and digital applications in accounting: A research on accounting professionals operating in the TRA1 region
- Tez No: 742969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, muhasebede hata, hile ve meslek etiği konularına ilişkin muhasebe meslek mensuplarının düşüncelerinin ortaya konulması ve meslek mensuplarını hata ve hile yapmaya yönelten etkenlerin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca muhasebe meslek mensuplarının kullandığı dijital uygulamaların muhasebede hata, hile ve meslek etiği üzerinde herhangi bir etkisin olup olmadığının belirlenmesi çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda TRA1 bölgesinde aktif olarak çalışan muhasebe meslek mensuplarına bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler, SPSS 23.00 programı ile frekans, yüzde, ortalama gibi tanımlayıcı istatistikler ile Kruskal-Wallis Testi ve Mann-Whitney U Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, muhasebe meslek mensuplarının en çok hata yapma sebebi olarak iş yoğunluğunu belirttikleri görülmüştür. Ayrıca hata ve hileleri ortaya çıkarmada mevcut vergi uygulamalarının yeterli olduğu fakat denetimlerin ve yapılan etik dışı davranışlara verilen cezaların yetersiz olduğu ve merkezi bir etik kurulun kurulması gerektiği ifade edilmiştir. Son olarak muhasebe meslek mensuplarının hata, hile ve meslek etiği uygulamalarına yönelik düşünceleri ile eğitim seviyeleri, unvanları ve müşteri sayıları arasında; karşılaştıkları hata ve hileler ile yaşları, eğitim seviyeleri, unvanları ve tecrübeleri arasında; muhasebe meslek mensuplarının kullandıkları dijital uygulamaların hata, hile ve meslek etiğini önlemeye yönelik düşünceleri ile tecrübeleri ve çalıştırdıkları eleman sayısı arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the opinions of professional accountants about the mistake, fraud, and professional ethics in accounting and to determine the factors that lead professionals to make mistakes and frauds. In addition, another aim of the study is to determine whether the digital applications used by professional accountants have any effect on the mistake, fraud, and professional ethics in accounting. In this context, a questionnaire was applied to professional accountants working actively in the TRA1 region. The data obtained from the questionnaires were analyzed with the SPSS 23.00 program and descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and Kruskal-Wallis Test and Mann-Whitney U Test. As a result of the research, it was seen that professional accountants stated the work intensity as the reason for making the most mistakes. In addition, it was stated that current tax practices are sufficient to reveal mistakes and frauds, but the audits and penalties for unethical behaviors are insufficient and a central ethics committee should be established. Finally, between the mistakes and frauds they encountered and their age, education level, title, and experience; A significant difference was found between the digital applications used by professional accountants to prevent mistake, fraud, and professional ethics, their experiences, and the number of personnel they employ.