Girişimcilerin motivasyon faktörleri ve karşılaştıkları zorluklar: Uluslararası öğrenciler perspektifinden bir değerlendirme
Entrepreneurs motivational factors and the challenges they face: An evaluation from the perspective of international students
- Tez No: 1001404
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. SERTAÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Bandırma'daki Endonezyalı öğrencilerin girişimcilik motivasyonlarını ve karşılaştıkları zorlukları incelemektedir. Araştırma, öğrencilerin kendi deneyim ve bakış açılarına dayanarak, Endonezyalı öğrencileri girişimciliğe yönlendiren faktörleri ve girişimcilik süreci boyunca karşılaştıkları zorlukları belirlemeyi amaçlamaktadır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla veri toplanan nitel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışma grubu, Bandırma'da çeşitli sektörlerde girişimcilik faaliyetlerine aktif olarak katılan on beş Endonezyalı öğrenciden oluşmaktadır. Toplanan veriler, tematik analiz kullanılarak sistematik olarak analiz edilmiştir. Çalışma hem çekici hem de itici motivasyon faktörlerinin Endonezyalı öğrencilerin girişimcilik motivasyonlarını etkilediğini ortaya koymuştur. Kişisel ilgi ve beceriler, gelir elde etme arzusu, bağımsızlık isteği ve kendi işlerini kurma niyeti, öğrencilerin girişimciliğe yönelmelerinde önemli motivasyon kaynakları olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda, bazı öğrenciler ekonomik zorunluluk, iş seçeneklerinin azlığı ve artan yaşam maliyetleri nedeniyle girişimciliği geçerli bir seçenek olarak görmektedir. Katılımcıların girişimcilik faaliyetlerinde karşılaştıkları temel zorluklar ise: İletişim ve dil engelleri, yüksek işletme maliyetleri, hammadde temini, bürokratik ve idari süreçler ile iş ve akademik yükümlülükleri dengeleme şeklinde ifade edilebilir. Bu zorlukların, öğrencilerin girişimcilik çabalarının uzun vadeli sürdürülebilirliği ve devamlılığı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, Bandırma'daki Endonezyalı öğrenci girişimciliğinin hem girişimcilik motivasyonlarından hem de zorluklardan etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu durum, uluslararası öğrenci girişimciliğinde her iki yönü de anlamanın önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the entrepreneurial motivations and challenges faced by Indonesian students in Bandırma. Based on their own experiences and perspectives, the research aims to identify the factors that motivate Indonesian students to pursue entrepreneurship as well as the challenges they face throughout the entrepreneurial process. A qualitative research design was used, with data collected through semi-structured in-depth interviews. The study group consists of fifteen Indonesian students who actively participate in entrepreneurial activities across various sectors in Bandırma. The collected data was systematically analyzed using thematic analysis. The study found that both pull and push factors influence Indonesian students' entrepreneurial motivations. Personal interests and skills, the desire to generate income, aspirations for independence, and the intention to start their own businesses have all been identified as major motivators for students to pursue entrepreneurship. At the same time, a number of students find entrepreneurship to be a viable option due to economic necessity, a lack of work options, and rising living costs. Participants described a number of difficulties they encountered while engaging in entrepreneurial activities, including communication and language barriers, high operating costs, raw material sourcing, bureaucratic and administrative processes, and juggling business and academic obligations. These challenges were found to have a direct impact on the long-term viability and continuity of students' entrepreneurial efforts. The study found that Indonesian student entrepreneurship in Bandırma is influenced by both entrepreneurial motivations and challenges. This highlights the significance of understanding both aspects in international student entrepreneurship