Güzel sanatlar liselerinde görev yapan müzik öğretmenlerinin mesleki gelişim etkinliklerine katılımları ve iş doyumları arasındaki ilişki
The relationship between participation in professional development activities and job satisfaction of music teachers in fine arts high schools
- Tez No: 1001410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK ENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Güzel Sanatlar Liselerinde (GSL) görev yapan müzik öğretmenlerinin mesleki gelişim etkinliklerine katılım düzeyleri ile iş doyumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca mesleki gelişim ve iş doyumu düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen 126 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, Mesleki Gelişim Etkinliklerine Katılım Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeği kullanılarak toplanmış; betimsel istatistikler, Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı, Mann–Whitney U testi ve Kruskal–Wallis H testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, müzik öğretmenlerinin mesleki gelişim etkinliklerine katılım düzeylerinin genel olarak orta düzeyin üzerinde olduğunu göstermektedir. Alt boyutlar incelendiğinde, yansıtma temelli etkinliklere katılımın yüksek, iş birliğine dayalı etkinliklere katılımın ise görece düşük olduğu belirlenmiştir. Mesleki gelişim etkinliklerine katılımın medeni duruma göre güncelleme etkinlikleri boyutunda anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. Öğretmenlerin genel iş doyumu düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu, içsel iş doyumunun dışsal iş doyumuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim durumuna göre yapılan karşılaştırmalarda, lisans mezunu öğretmenlerin dışsal iş doyumu düzeylerinin lisansüstü mezunlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın temel bulgularından biri, mesleki gelişim etkinliklerine katılım ile iş doyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmasıdır. Elde edilen sonuçlar, mesleki gelişimin müzik öğretmenlerinin mesleki yeterliklerinin yanı sıra içsel iş doyumlarını da destekleyen çok boyutlu bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between participation in professional development activities and job satisfaction among music teachers working in Fine Arts High Schools (FAHS). In addition, it investigates whether levels of professional development participation and job satisfaction differ according to selected demographic variables. The research was conducted using quantitative correlational research design. The sample consisted of 126 music teachers working in Fine Arts High Schools in Türkiye, selected through convenience sampling. Data were collected using the Professional Development Activities Participation Scale and the Job Satisfaction Scale. Descriptive statistics were used in data analysis, while relationships between variables were examined using Spearman's rank-order correlation coefficient. Differences between two independent groups were analyzed using the Mann-Whitney U test, and differences among more than two independent groups were examined using the Kruskal-Wallis H test. The findings indicate that music teachers' overall participation in professional development activities is above the moderate level. Among the sub-dimensions, participation in reflection-based activities was found to be high, whereas participation in collaboration-based activities was relatively low. Participation in professional development activities differed significantly by marital status in the updating dimension. Results related to job satisfaction showed that teachers' overall job satisfaction levels were above the moderate level, with intrinsic job satisfaction being higher than extrinsic job satisfaction. Comparisons based on educational level revealed that teachers with a bachelor's degree had significantly higher levels of extrinsic job satisfaction than those with a postgraduate degree. One of the main findings of the study is the presence of a positive and significant relationship between participation in professional development activities and job satisfaction.