İsmail Ateş'in resimlerdeki renk, mekan ve zaman ilişkisinin akademik eleştiri bağlamında değerlendirilmesi
An evalution of the relationship between color, space and time in the paintings of İsmail Ateş within the context of academic criticism
- Tez No: 1001411
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Bilim Dal
Özet
Bu tez çalışması, dünya sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan soyut sanatın, çağdaş sanat anlayışları üzerindeki etkileri bağlamında Türkiye'de bu alanın önemli temsilcilerinden biri olan İsmail Ateş'in eserlerini renk, mekân ve zaman ilişkisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, sanatçının resimlerindeki görsel kurgu unsurlarının yalnızca biçimsel değil, aynı zamanda kavramsal ve düşünsel boyutları da ele alınarak çok katmanlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yöntem bölümünde, sanatçının farklı dönemlerini temsil ettiği düşünülen on eser, basit tesadüfî örnekleme (Random Sampling) yöntemiyle seçilmiştir. Seçilen eserler, alanında uzman ve akademik eğitim veren üç farklı uzmana gönderilerek bilimsel ve sistematik bir değerlendirme sürecine tabi tutulmuştur. Bu yöntem sayesinde, çalışmanın öznel yaklaşımlardan uzaklaştırılarak daha nesnel ve akademik bir eleştiri çerçevesinde yürütülmesi sağlanmıştır.Uzman görüşlerinden elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucunda, sanatçının eserlerinde rengin zamansal bir derinlik unsuru olarak kullanıldığı, mekân kurgusunun ise izleyici algısını yönlendiren dinamik bir yapı oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, zaman kavramının yalnızca kronolojik değil, algısal ve deneyimsel bir boyutta ele alındığı görülmüştür. Bulgular doğrultusunda, sanatçının eserlerinin görünenden daha fazla anlam katmanı barındırdığı ve Türk soyut sanatı içerisinde özgün bir konumda yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the works of İsmail Ateş, one of the prominent representatives of abstract art in Turkey, within the framework of the relationship between color, space, and time. Considering the significant position of abstract art in world art history and its profound influence on contemporary artistic approaches, the study analyzes the artist's paintings not only in terms of formal qualities but also through their conceptual and intellectual dimensions, offering a multi-layered evaluation.In the methodology section, ten artworks representing different periods of the artist were selected through simple random sampling. These works were evaluated by three experts who provide academic education in the field, and a systematic and scientific assessment process was conducted. This approach ensured that the study was carried out within an objective and academic framework, minimizing subjective interpretations.The analysis of the expert data revealed that color functions as an element of temporal depth in the artist's works, while spatial construction creates a dynamic structure that guides the viewer's perception. Furthermore, the concept of time is addressed not merely in a chronological sense but also in perceptual and experiential dimensions. The findings indicate that the artist's works embody deeper layers of meaning beyond their visible forms and occupy a distinctive position within Turkish abstract art.