Karşılıklı bağımlılık çerçevesinde Türkiye Türkmenistan ilişkileri
Turkey and Türkmenistan relations within the framework interdependence
- Tez No: 565643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT BURÇ AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkmenistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler 1991 yıllından sonra oldukça derinleşmiştir. Gelişen bu ilişkide öne çıkan kısım Türkmenistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin geldiği seviyedir. Bu çalışmada, Joseph S. Nye ve Robert O. Keohane'nin 1980'lere doğru ortaya koydukları karşılıklı bağımlılık çerçevesinde analiz birimi olarak Türkmenistan ve Türkiye ilişkileri ele alınmış ve incelenmiştir. Bu iştigalde, Türkmenistan ve Türkiye ilişkileri, Türkmenistan ile Türkiye'nin siyasi ve ekonomik profili, dış politika stratejisi ve Türk kimliğine bakışları özetlenmiştir. Türkmenistan ve Türkiye'yi karşılaştırırken Türkiye'nin 100. yılını kutlamaya hazırlanan, güçlü bir imparatorluk mirasına sahip devlet olduğunu, Türkmenistan'ın ise 2019 yılı itibariyle henüz otuz yılını doldurmamış bağımsız ve egemen bir devlet olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerde ekonomik olarak bir maliyet söz konusu olup asimetrik bir ilişki tespit edilmiştir. İki ülke arasındaki ilişkiler genel çerçevede tartışılmış ve ilişkilerin gelişmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Relations between Turkey and Turkmenistan rather deepened after the year 1991. Emerging prominent part in this relationship is the level at which economic relations between Turkmenistan and Turkey. In this study, Turkmenistan and Turkey relations as the unit of analysis in the framework of interdependence theory put forth towards 1980 by Joseph S. Nye ve Robert O. Keohane discussed and examined. In this study, Turkmenistan and Turkey relations, Turkmenistan and Turkey's political and economic profile, and foreign policy strategies and the views on Turkish identity are summarized. When comparing Turkmenstan and Turkey those are should not be ignored: Turkey's preparing to celebrate its 100 th anniversary, that the state has a strong imperial heritage, beside this Turkmenistan is an independent state that has not yet completed its thirty years as of 2019. There is a trade relationship between Turkey and Turkmenistan. An asymmetrical relationship was found in the finding part. The relations between the two countries are discussed in the general framework and suggestions for the development of relations are discussed in the general framework and suggestions for the development of relations are presented.