A study on the performance of led and hps luminaires in road lighting
Yol aydınlatmasında led ve hps armatürlerinin performansı üzerine bir çalışma
- Tez No: 1001433
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, LED aydınlatma teknolojisinin yol güvenliği üzerindeki etkisini araştırmak ve LED ile HPS aydınlatma teknolojileri arasındaki enerji verimliliği farkını analiz etmektir. Bu çalışma yol aydınlatmasında daha güvenli ve enerji verimli çözümlerin uygulanabilirliğini değerlendirerek literatüre katkı sağlayacaktır. HPS ve LED lambaların performans karşılaştırması, DIALux Evo aydınlatma tasarım yazılım programı ile yapılmıştır. LED ve HPS aydınlatma sistemlerinin karşılaştırmalı analizi M1 ve M2 yol senaryolarında her ikisinde de enerji verimliliği, ömür, renk sunumu ve bakım gereksinimleri açısından LED'lerin tutarlı bir şekilde üstün performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yoğun trafiğe sahip M1 yollarında, LED armatürler üstün performansları ve uzun vadeli maliyet etkinliği nedeniyle özellikle avantajlı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. HPS sistemleri daha düşük başlangıç maliyetleri sunsa da, operasyonel dezavantajları LED'i modern yol aydınlatma uygulamaları için daha sürdürülebilir ve teknik olarak daha sağlam bir seçim haline getirmektedir. LED sistemi, daha geniş direk aralıkları sayesinde daha az armatürle yeterli aydınlatma sağlayabilir. Sonuç olarak, LED sistemleri hem verimlilik oranı hem de yıllık enerji tüketimi açısından HPS sistemine göre daha fazla avantaja sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of LED lighting technology on road safety and to analyses the difference in energy efficiency between LED and HPS lighting technologies. This study will be contributed to the literature by evaluating the applicability of safer and energy efficient solutions in road lighting. A comparison of the performance of HPS and LED lamps was shown on the DIALux Evo lighting design software. A comparative analysis of LED and high-pressure sodium (HPS) lighting systems reveals that the former consistently demonstrate superior performance in terms of energy efficiency, lifespan, color rendering, and maintenance requirements in both M1 and M2 road scenarios. In the context of high-traffic M1 roads, LED luminaires emerge as a particularly advantageous solution due to their superior performance and long-term cost-effectiveness. While HPS systems may offer lower initial costs, their operational drawbacks make LED a more sustainable and technically sound choice for modern road lighting applications. The LED system can provide sufficient lighting with fewer fixtures due to wider pole spacing. Consequently, the LED systems have more advantages than the HPS system in terms of both efficiency rate and annual energy consumption.