Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin sosyal bilgiler öğretmenleri açısından incelenmesi
Eximination of the Türki̇ye Century Education Model in terms of social studies teachers
- Tez No: 1001443
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne (TYMM) yönelik algı düzeylerini ve bu düzeylerin cinsiyet, mesleki kıdem ile modeli inceleme/uygulama durumlarına göre farklılıklarını nicel yöntemle değerlendirerek sayısal verilerle görünür kılmaktır. Araştırmada öğretmenlerin modelin vizyonu, hazırlanma süreci, içerik ve amaçları, beceri boyutu, öğrenme çıktıları ve süreç bileşenleri, kavramsal değişiklik ve kıyas ile uygulanabilirliğine yönelik algılarının belirlenmesi; ayrıca bu algıların bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya konulması hedeflenmiştir. Nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel model kullanılarak yürütülen çalışmaya 29 Sosyal Bilgiler öğretmeni katılmış olup, örneklem amaçlı örneklem kapsamında kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın verileri, TYMM'ye yönelik algıları ölçmeye yönelik olarak geliştirilen ve yedi alt boyuttan oluşan 5'li likert tipi bir ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, verilerin dağılım özelliklerine bağlı olarak Wilcoxon testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi gibi parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin TYMM'nin vizyonu, içerik ve amaçları ile beceri boyutuna ilişkin algılarının genel olarak teorik orta değerin üzerinde yoğunlaştığını; buna karşın uygulanabilirlik boyutuna ilişkin algı düzeylerinin orta değerin altında kaldığını göstermektedir. Hazırlık süreci boyutu ile öğrenme çıktıları süreç bileşenleri boyutu orta değerden çok az farklılık gösterse de istatistiksel olarak anlam ifade etmemiştir. Demografik değişkenlere ilişkin analizler incelenmiş, içerik ve amaç boyutuna yönelik algılarının cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı, uygulanabilirlik boyutuna ilişkin algıların ise mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık ifade edip etmediği incelenmiştir. Ayrıca TYMM'yi uygulayan öğretmenlerin kavramsal değişiklikler ve kıyas boyutuna ilişkin algı puanları, uygulamayan öğretmenlerin puanları ile kıyaslanmıştır. Alt boyutlar arası analizler, öğrenme çıktıları ve süreç bileşenleri ile uygulanabilirlik arasında ve vizyon ile uygulanabilirlik boyutları arasında incelenmiştir. Elde edilen bulgular, TYMM'nin bazı boyutlarının olumlu karşılandığını; ancak bazı boyutlarda çekinceler yaşandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to quantitatively examine the perception levels of Social Studies teachers toward the Türkiye Century Education Model and to determine whether these levels differ according to gender, professional seniority, and their status of examining/implementing the model. In the study, it is aimed to determine teachers' perceptions regarding the model's vision, preparation process, content and objectives, skills dimension, learning outcomes and process components, conceptual change and comparison, and its applicability; additionally, it is aimed to reveal whether these views differ according to certain demographic variables. This study employed a quantitative research. The participants consisted of 29 Social Studies teachers, selected through snowball sampling. The data of the study were collected through a five-point Likert-type scale consisting of seven sub-dimensions, developed to measure views on the TCEM. In the analysis of the obtained data, in addition to descriptive statistics, non-parametric statistical methods such as the Wilcoxon test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Spearman correlation analysis were used depending on the distribution characteristics of the data. The results of the study show that Social Studies teachers' views regarding the vision, content and objectives, and skills dimensions of the TCEM are generally concentrated above the theoretical midpoint; however, views regarding the applicability dimension remain below the midpoint. Although the preparation process dimension and the learning outcomes and process components dimension show very slight differences from the midpoint, these differences are not statistically significant. Analyses related to demographic variables were examined, and it was investigated whether views on the content and objectives dimension differ according to gender and whether views on the applicability dimension indicate a significant difference according to professional seniority. In addition, the scores of teachers who implemented the TCEM regarding the conceptual change and comparison dimension were compared with the scores of teachers who did not implement the model. Inter-sub-dimension analyses were examined between learning outcomes and process components and applicability, and between vision and applicability dimensions. The findings obtained show that some dimensions of the TCEM are positively received; however, reservations are experienced in some dimensions.