Enerji hasadı ile nesnelerin interenti uygulaması
Internet of things application with energy harvesting
  1. Tez No: 1001444
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nesnelerin İnterneti(IoT, Internet of Things),günümüz teknolojisinde gündelik hayatımızda ve endüstriyel alanda en çok karşılaştığımız kavramlardan bir tanesi haline gelmiştir. Nesnelerin İnterneti uygulamaları akıllı ev sistemleri,sağlık hizmetleri ve hasta takibi, endüstriyel otomasyon, tarım ve hayvancılık, giyilebilir teknolojiler, lojistik gibi hemen hemen her sektörde kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar içerisinde karşılaşılan en büyük zorluklardan bir tanesi de IoT nesnelerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Yaygın olarak bu enerji pil kullanımı ile elde edilir.Enerji ihtiyacında sınırlı bir kaynağının kullanımı ise uygulama içerisinde pek çok kısıtlamalara sebep olmaktadır. Gelişen teknoloji ile yenilikçi ve alternatif çözüm olarak IoTuygulamalarda enerji hasadı yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Enerji hasadı yöntemlerinin IoT sistemler içerisinde kullanılan düşük güç tüketimli elektronik cihazlara adaptasyonu sayesinde kendi enerjilerini ortam kaynaklarından elde edebilen yapıların kurulmasına olanak sağlanmıştır. Bu çalışma içerisinde radyo dalgalarından elde edilebilecek enerji ile çalıştırılanbir IoT uygulama geliştirilmiştir. Radyofrekansından(RF)enerji elde edebilmek için ticari bir RF hasatlayıcı kullanılmıştır. RF Enerji hasatlayıcıdanelde edilen enerji ile düşük güç tüketimli beacon cihazının çalıştırılması, beacon üzerinden yayımlananBluetooth Düşük Enerji(BLE, Bluetooth Low Energy)mesajınıngeliştirilen iOS(iPhone Operating System)mobiluygulama üzerinden alınması, alınan mesajın içeriğinin geliştirilen arka uç uygulamasına iletilmesi, iletilen mesajın veritabanı üzerinde saklanmasıve saklanan verilerin arka uç uygulaması ile istemcilere iletilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's technology the Internet of Things has become one of the most common concepts that we encounter in our daily life and in industrial field. Internet of Things applications can be used in almost every sector such as smart home systems, healthcare and patient tracking, industrial automation, agriculture and animal husbandry, wearable technologies,logistics. One of the biggest challenges faced in Internet of Things applications is to provide the needful energy of IoT objects to function. Generally, batteries are used for this energy requirement. The use of a limited resource in energy needs causes many restrictions in application. With the developing technology, as an innovative and alternative solution, energy harvesting methods have started to be used in IoT applications. With the adaptation of energy harvesting methods to low-power electronic IoT devices, it has been possible to establish structures that can obtain their energy from ambient environmental sources.In this study, an IoT application that can be operated with energy obtained from radio waves has been developed.A commercial RF harvester is used to extract energy from radio waves. With the DC energy obtained through RF energy harvester, the low power consumption beacon device was operated.In this study, the BLE message broadcasts over the Beacon device was received via the developed iOS mobile application, the content of the received message was transmitted to the developed backend application. In next step, the transmitted message was stored on the database, and the stored data was transmitted to the clients with the backend application.