Kesikli güçle çalışan cihazlar için hızlı ve hatasız program geliştirme
Fast and bug-free application development for intermittently-powered devices
  1. Tez No: 632486
  2. Yazar: MURAT MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM SİNAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pilsiz cihazlar, çevresel ortamda bulunan enerji kaynaklarından enerji hasadı yaparak nesnelerin interneti (IoT) için bağımsız ve sürdürülebilir uygulamalar sağlamaktadır. Bu tür cihazlar depolanan enerji miktarı yeterli seviyeye ulaştığında hesaplama, algılama ve iletişim yaparken; enerji tamamen bittiğinde aniden ölürler. İşleme ve ölme döngüleri ile devam eden bu işleyiş biçimi kesikli işleyiş olarak adlandırılır. Kesikli işleyiş ile çalışan uygulamaların geliştirilmesi ve gerçekleştirimi için görev tabanlı bir programlama modeli kullanmak gerekmektedir. Fakat var olan görev tabanlı kesikli işleyiş ile çalışan uygulamalar, bu uygulamaları işletecek çalışma zamanı ortamlarına bağımlıdır. Bu bağımlılık nedeniyle uygulamaların hedef platforma yüklenmeden hatalarının ayıklanması ve test edilebilmesi zor olmaktadır. Tez kapsamında, görev tabanlı ve kesikli çalışan uygulamaların geliştirilmesini sağlayan bir alana özel dil olan TaskDSL tasarlanmıştır. Mühendislerin TaskDSL dilini kullanarak uygulama geliştirmelerine ve bu uygulamaların hatalarını genel amaçlı bir bilgisayar üzerinde ayıklamalarına olanak sağlayan Taskify aracı geliştirilmiştir. Taskify otomatik olarak hedef çalıştırma ortamına bağlanabilecek ve hedef platforma yüklenebilecek C programı da üretmektedir. Taskify bir Eclipse eklentisi olarak gerçeklenmiştir ve kesikli işleyiş ile çalışan üç uygulama ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Battery-less embedded devices rely only on ambient energy harvesting that enables stand-alone and sustainable applications for the Internet of Things. These devices perform computation, sensing and communication when the harvested ambient energy in their energy reservoir is sufficient; they die abruptly when the energy is completely drained out. This kind of operation, the so-called intermittent execution, dictates a task-based programming model for the development and implementation of intermittent applications. However, today's task-based intermittent programs are tightly-coupled to the underlying run-time environments. This makes their debugging and testing difficult before deploying them into the target platform. In order to overcome this difficulty, this thesis introduces Taskify, a tool that enables engineers to develop and debug task-based intermittent programs in TaskDSL, i.e., a domain specific language that has been designed for the development of intermittent programs on any general-purpose computer. Taskify automatically transforms these programs into C programs that can be linked to the underlying run-time environment and deployed into the target platform. Taskify is implemented as an Eclipse plugin. It has been evaluated on three intermittent applications.