İstanbul ilinde çatılara düşen yağmur suyunun depolanması
Storage of falling rain water on roofs in İstanbul
- Tez No: 1001452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınmanın ve iklim çeşitliliğinin değişmeye başlamasının su kaynakları üzerindeki en önemli etkisi giderek kaynakların kendini yenilemesinin giderek azalmasıdır. Türkiye ve İstanbul ili içinde su kaynaklarının yakın gelecekte beklenenden fazla azalacağı öngörülmektedir. Böyle bir su kıtlığının olması durumunda, içilebilen su kaynaklarının büyük ölçüde yok olacağı anlamına gelmektedir. Fakat çeşitli yöntemlerle kullanılan kaynakların üzerindeki baskıların azaltılması mümkündür. İçme suyunun ve bina kullanımındaki suların kaynakları açısından, yağmur suyu hasadı ve gri su kullanımı kaynakların tasarrufu açısından en yaygın yöntemlerdir. Bu çalışmada İstanbul ili için yağmur suyu hasadı yönteminin uygunluğu ve gri su yöntemiyle arıtılabilen su yüzdesi araştırılmıştır. Bu araştırma kapsamında yağmur suyunun hasadı yöntemi uygulandığında, İstanbul ili için ortalama barajlardan ve kullanılmak üzere arıtma tesislerinden çekilen miktarın çatılardan ne kadar oranda tasarruf yapılabileceği hesaplanmıştır. Bu konuda karar verilebilmesi için İstanbul ili için il bazında potansiyel su miktarı verileri kullanılmıştır. Hesaplamalara göre çatılardaki yağmur suyu hasadının yıllık ihtiyacın 20,7 günü çatılardan yağmur suyu hasadı yapılarak kaynak sularından tasarruf edilebileceği ve tek ve dört katlı yapılarda 5 ile 15 tonluk depo sistemi kurulmasının yeterli olacağı hesaplanmıştır. Aynı çatı düzenine ve her katta aynı kişi sayısına sahip tek katlı binalarda %41, dört katlı binalarda ise %11 su tasarrufu sağlanabileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important impact of global warming and changing climate variability on water resources is the gradual decline in their ability to replenish themselves. Water resources in Turkey and Istanbul are predicted to decrease more than expected soon. In the event of such a water shortage, this would mean that potable water resources would largely get destroyed. But in the event of such a case, it is possible to decrease the pressure on the resources using various methods. In terms of sources of drinking water and water in the use of buildings, rainwater harvesting, and the use of gray water are the most common ways to save resources. In this study, we have investigated the suitability of the rainwater harvesting method for Istanbul province and the percentage of water that can be treated with the gray water method. Within the scope of this research, when the rainwater harvesting method is carried out, it has been calculated how much savings can be made from the average dams for Istanbul and the amount withdrawn from the treatment plants for use. In order to decide on this issue, we used potential water quantity data for Istanbul province on a regional basis. According to the calculations, it has been calculated that the annual need for rainwater harvesting on the roofs can be saved by harvesting rainwater from the roofs for 20.7 days and it will be sufficient to establish a storage system of 5 to 15 tons in single and four-floors buildings. It has been calculated that 41% water savings can be achieved for single floor buildings and 11% for four-floors buildings with the same roof layout and the same number of people on each floor.